Реклама

ГМО боротиметься із тріщинами у бетонних конструкціях

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 19 November 2010

beton_bacteriaДослідники з Університету Н’юкасла створили бактерію, здатну «зарощувати» тріщини в бетонних конструкціях. Генетично модифікований організм запрограмований забиратися в щілини в бетоні й при досягненні їхнього дна виробляти суміш карбонату кальцію та бактеріального клею. Отримана суміш у сполученні з волокнистими клітинами бактерій затвердіває до твердості порівнянної з навколишнім бетоном і «зв'язує» конструкцію воєдино.

Модифікована була бактерія Bacillus subtilis, що часто зустрічається в ґрунті, а результат своєї роботи вчені назвали BacillaFilla. Основна мета розробки - продовжити строки експлуатації конструкцій. Особливо корисною нова бактерія може виявитися в сейсмічно нестійких регіонах, де ремонту вимагають безліч будинків, а простого способу закрити тріщини (з відтворенням відповідної структурної цілісності) просто немає.

Побоюватися розповсюдження бактерій за межі «робочої ділянки» не варто - їхні спори здатні проростати лише на бетоні, реагуючи на специфічний рівень pH матеріалу, плюс бактерії оснащені геном самознищення, що не дає розповсюдитися далеко від цілі.

Як тільки спори дали життя, бактерії спрямовуються всередину тріщин аж до досягнення дна, про що вони взнають завдяки властивості відомій як «quorum sensing». Саме в цей момент активується процес відновлення бетону й клітини диференціюються на три типи: ті, що виробляють кристали карбонату кальцію, ті, які стають волокнистими (відіграють роль армуючого волокна), та ті, які виробляють клей, що зв'язує все разом і заповнює порожнечі.

 

 

За матеріалами: iscience.ru