Реклама

Трансплантація стовбурових клітин може очистити організм від ВІЛ

( 7 Голосів, Всередньому: 4.43 із 5 )
Sunday, 07 July 2013

ВІЛНа Міжнародній конференції зі СНІДу у Куала-Лумпурі зробили сенсаційне оголошення: трансплантація стовбурових клітин може очистити організм від вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Правда поки дане лікування занадто ризиковане для більшості ВІЛ-інфікованих людей.

Оголошення зробив дослідник Даніель Куріцкез із Бостона. Він заявив, що, ймовірно, двоє інфікованих ВІЛ вилікувалися після того, як їм пересадили стовбурові клітини для лікування лімфоми - раку крові.

Один з чоловіків близько трьох років тому отримав стовбурові клітинні трансплантати, які повинні були замінити клітини кісткового мозку, що виробляють кров. Другий пацієнт отримав аналогічну терапію 5 років тому. Методика лікування обох пацієнтів була схожа з такою у жителя Берліна Тімоті Рей Брауна, єдиного дорослого пацієнта, який вилікувався від ВІЛ 6 років тому. Він вважається одним з двох доведених випадків абсолютно успішної антивірусної терапії, інший пацієнт - дитина зі США, якій проводили антиретровірусну терапію відразу після народження.

Бостонські пацієнти - дорослі люди, як і Тімоті Рей Браун. У липні минулого року вони ще приймали антивірусні препарати, але вірус імунодефіциту у їх крові не фіксувався. На даний час вони припинили антиретровірусну терапію без будь-яких негативних наслідків. Один пацієнт перестав приймати ліки 15 тижнів тому, а інший - 7. Поки у обох пацієнтів у крові немає жодних слідів ДНК чи РНК ВІЛ. Якщо вони залишаться здоровими, вони будуть третім і четвертим пацієнтами, які повністю вилікувалися від ВІЛ, але щоб підтвердити факт виздоровлення знадобиться ще 2 роки спостережень.

Тим не менш, дослідники і лікарі вже бачать величезні перспективи. Незважаючи на те, що методика лікування бостонців і Брауна схожі, є одна важлива відмінність. Тімоті Рей Брауну пересадили стовбурові клітини від донора, який мав унікальну схильність до опору ВІЛ. Ця особливість заснована на видозміненій версії ключового протеїну, CCR5, який необхідний ВІЛ для того, щоб вірус зміг інфікувати клітини організму людини. Ця рідкісна особливість і поки доволі непередбачувана технологія генної терапії не можуть стати основою для масової терапії, тому вчені шукали іншу методику.

Можливо, довгоочікувані ліки від ВІЛ знайдено. Бостонські пацієнти отримали стовбурові клітини без захисної мутації і, ймовірно, вилікувалися. Пересаджені донорські клітини викликали особливу імунну відповідь, яка вбила клітини кісткового мозку реципієнта, заодно знищивши і «резервуари», де вірус переховувався від антивірусних препаратів. При цьому антиретровірусна терапія виявилась ефективною і «добила» залишки вірусу, що циркулювали в організмі пацієнтів.

Нажаль, нова методика у найближчі роки навряд чи буде використовуватися широко, оскільки трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку є досить небезпечною процедурою, яка може викликати різноманітні ускладнення, зокрема онкозахворювання. Тим не менш, отримана надважлива інформація про те як знищити вірус імунодефіциту всередині організму людини.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru