Реклама

Сплячі гени врятують людство від ВІЛ

( 4 Голосів, Всередньому: 3.50 із 5 )
Tuesday, 05 May 2009

vil_snidДовгий час у науковому співтоваристві було прийнято вважати, що еволюція людини призупинилася близько тисячі років тому. Однак останні дослідження показують, що це не відповідає дійсності – люди продовжують розвиватися, пристосовуючись до стрімких змін навколишнього середовища. Для цього в нас існує величезний потенціал – 95 відсотків геному людини складають гени, які не використовуються.

Вчені припускають, що ці гени, що дісталися нам у спадок від стародавніх предків, починають прокидатися, хоча й повільно та досить неохоче. Зайві амінокислоти можуть містити в собі функції, які не затребувані та не активовані в організмі сучасної людини, а є носіями поки ще невідомих науці здібностей. Хоча розшифрування геному просунулося дуже далеко, не всі отримані вченими дані їм зрозумілі.

Генетиків, у першу чергу, цікавлять ті ділянки ДНК, які на даний час виявилися «виключеними». У сиву давнину Землю неодноразово трясли пандемії різних захворювань, і, не виключено, що «сплячі» гени містять у собі інформацію про боротьбу із цими хворобами.

Особливу надію дослідники покладають на виявлення протеїнів, що регулюють вироблення антитіл проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Передбачається, що це захворювання вже проявляло себе за час існування людства, а, виходить, наші предки могли виробити захисні механізми проти нього.

Група вчених під керівництвом американців Ніті Венкатарамана та Олександра Колуівера поставила перед собою завдання знайти спосіб виявити прихований потенціал ДНК і розбудити анти-віл протеїни. Відомо, що в організмі інших приматів захисну функцію виконує протеїн ретроциклін, який перешкоджає проникненню вірусу крізь стінки клітин і зупиняє інфекцію на самому початку.

У геномі людини ця речовина присутня в ушкодженому та неактивному стані, однак вчені впевнені, що здатність до відтворення ретроцикліну в людському організмі є. Питання полягає в тому, як його відновити.

Частина генів людини піддалася мутації, при якій всередину клітини вбудовується випадковий шматок ДНК-коду. У результаті цього багато клітин втратили своє початкове призначення. Саме звільнення від мутацій дозволить відновити виробництво ретроцикліну та зробити людство вільним від ВІЛ.

З цього місця починаються зовсім незвичні речі, що відбуваються на клітинному рівні. Для проведення дослідів вчені використовували аміногліцид – речовину, яка є шкідливою для амінокислот, оскільки порушує обмін даних між РНК і ДНК. Однак у суміші з іншими протеїнами аміногліцид працює зовсім по-іншому – він вибиває з молекул РНК зайві шматки геному та може запустити знову виробництво ретроцикліну.

Експерименти на живих клітинах продемонстрували, що механізм реставрації ДНК успішно працює – з його допомогою вченим вдалося припинити розвиток ВІЛ в органічних клітинах. Якщо наступні досліди підтвердять ефективність нового методу при використанні на людях, то біологи обіцяють швидку появу вакцини проти СНІДу. У віддаленій перспективі це захворювання взагалі перестане турбувати людство, яке оволодіє повним імунітетом до нього.

Колеги дослідників поставилися до виявленої методики зі стриманим оптимізмом. З їхніх відгуків випливає, що до завершення повного циклу вивчення проблеми не слід робити яких-небудь сенсаційних висновків – необхідно провести перевірку теорії в людському організмі. Крім того, досліди показали успішну боротьбу клітин з вірусом ВІЛ-1. І хоча його модифікація ВІЛ-2 зустрічається дуже рідко й практично не передається від людини до людини, її також варто було б випробувати.

Проте надія на те, що вчені впритул наблизилися до вирішення проблеми вірусу імунодефіциту людини, є непоганим приводом для оптимізму. Якщо гіпотеза та лабораторні експерименти підтвердяться на практиці, то перед біологами відкриється нова сторінка в генетичній науці. Адже залишається величезна кількість прихованих генів у геномі людини, які можуть містити інформацію про ще якісь незвичні властивості та здібності.

 

 

За матеріалами: pravda.ru