Реклама

Предки сучасних птахів використовували для польоту чотири крила

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Saturday, 16 March 2013

sapeornis chaoyangensisПримітивні протоптахи літали, використовуючи не два, а чотири крила. Нижня пара крил у їх нащадків з часом зникла. Про це свідчать викопні останки кількох видів древніх птахів, повідомляють палеонтологи, що опублікували свої відомості у журналі Science.

Поява перших протоптахів датована приблизно другою половиною Юрського періоду. Пір'я на протязі мільйонів років еволюції поступово перетворилося з інструменту, використовуваного для обігріву та привертання уваги самок у пристосування, яке їх власникам дозволило освоїти нове середовище проживання - повітря. Так, устрій крил і пір'я потроху вдосконалювалося, і тепер це дозволяє деяким сучасним птахам майже все своє життя проводити у повітрі.

Група китайських палеонтологів з університету міста Лін'і під керівництвом Сінь Сю (Xing Xu) з'ясувала, що для польоту перші птахи використовували відразу чотири крила, виконавши порівняльний аналіз структури пір'я кількох протоптахів, включаючи конфуціорнісів, і птахів, що належать до роду Sapeornis та Yanornis. Сю і його колеги у своїй роботі проаналізували анатомію пернатих, а також відновили вигляд і структуру пір'я, які були прикріплені до їхніх кінцівок.

Ноги більшості древніх птахів, як з'ясувалося, були покриті незвичайним пір'ям. Їх основу на відміну від сучасних птахів складали не зберігаючий тепло м'який пух, а придатні для польоту жорсткі махові пера. За допомогою комп'ютера автори статті відновили приблизний зовнішній вигляд птахів і перевірили, якою буде вплив другої пари крил на аеродинаміку пернатих і їх здатність до польоту.

«Чотирикрилі» протоптахи, як підкреслюють палеонтологи, були здатні до польоту, але у той же час помітно поступалися сучасним птахам у вмінні літати. Строкатий видовий склад древніх птахів, яким належали скам'янілі скелети, вказує на те, що даний спосіб польоту, ймовірно, був основним способом підкорення неба в епоху мезозою. Предки пернатих потім відмовилися від нього на користь більш маневреного і швидкого польоту, здійснюваного за допомогою однієї пари крил, відзначають у висновку вчені.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: globalscience.ru