Реклама

Найдревніші динозаври були розміром з кішку

( 2 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Wednesday, 06 October 2010

dynozavromorfВчені знайшли сліди найдавнішої форми динозаврів, що жила на території сучасної Польщі приблизно 250 мільйонів років тому, повідомляється в статті дослідників, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B.

"Ми показали, що найближчі родичі динозаврів вже існували відразу після наймасовішого в історії Землі вимирання видів (на межі пермського та тріасового періодів). Саме ця криза в історії життя на планети звільнила екологічні ніші, у яких відбувалася подальша еволюція динозаврів", - сказав Стефен Брусатте, співавтор статті з Американського музею природньої історії.

Дотепер вважалося, що динозаври з'явилися лише через 10-20 мільйонів років після масового вимирання тварин і рослин на Землі, і їх поступове поширення по всіх екологічних нішах усіх куточків планети ніяк не було пов'язане із цим вимиранням.

Незважаючи на те, що вченим вдалося виявити лише відбитки лап невеликої тварини розміром з кішку, що не перевищують у розмірі 2,5-3 сантиметрів, характерна відстань між ними дозволяє безпомилково розпізнати ходу динозавроморфа - тварину із класу створінь, що дала початок усім динозаврам.

Сліди були виявлені в одній з долин Свентокшишських гір у Польщі, у заплаві петляючої річки. Їх залишила істота, що пересувалася на чотирьох лапах, що суперечить переконанню вчених у тому, що перші динозаври пересувалися на двох задніх лапах, за рахунок чого й отримали перевагу над іншими тваринами, у першу чергу, в швидкості.

У той же час вчені відзначили, що передні лапи динозавроморфа, що залишив сліди, були помітно коротші від задніх - це може вказувати на передумови до їхнього подальшого зменшення до характерних для динозаврів розмірів. Виявлені відбитки лап динозавроморфів становлять всього 2% від усіх знайдених у регіоні відбитків інших тварин, 40% з яких належить предкам сучасних крокодилів.

"Це говорить про те, що перші 20 мільйонів років свого існування динозаври були маленькими в розмірах та рідкісними тваринами. Вони жили в тіні своїх більш успішних, різноманітніших та численніших родичів - предків сучасних крокодилів", - пояснив Брусатте.

 

 

За матеріалами: obozrevatel.com