Реклама

Життя на Землі залежить від руху Сонця по Чумацькому Шляху

( 10 Голосів, Всередньому: 4.70 із 5 )
Saturday, 14 March 2009

galactycaНе тільки астрологи вважають, що зірки впливають на наше життя. Наукова група університету Берклі опублікувала результати тривалих досліджень, які показали стійкий зв'язок між положенням Землі в Чумацькому Шляху та еволюційному процесі на нашій планеті. Вченим вдалося з'ясувати, що тотальне оновлення біологічних видів на Землі відбувалося раз на 62 мільйони років, що відповідає періоду обертання планети навколо центру Галактики.


Для виявлення подібної закономірності, вчені вивчили безліч скам'янілостей морських тварин. Отримані дані можуть бути використані для пояснення періодів вимирання, що траплялись на Землі при зміні епох. Найбільш відомими з них є Пермо-Тріасове вимирання (близько 250 млн. років тому) і Девонське вимирання (близько 400 млн. років тому).

Вимирання довгий час залишалися загадкою для палеонтологів. Результати розкопок наводили на думку, що іноді з лиця Землі стиралися всі живі організми, а на їхнє місце поселялися нові тварини. Пропонувалися численні теорії, що пояснюють подібні зміни падінням метеорита або різкою зміною хімічного складу атмосфери, але жодна з них не була ні доведена, ні спростована.

Коливальні рухи Сонця відносно Галактики відомі давно. Наше світило переміщається до центру й заново віддаляється з періодичністю 64 млн. років, а, крім того, відхиляється від площини Чумацького Шляху вгору та вниз. Ці рухи добре укладаються в біологічні цикли Землі, а також дають можливість пояснити причини кожного з вимирань залежно від положення планети на той момент.

У той же час Чумацький Шлях не стоїть на місці - він наближається до скупчення галактик, відомих як Кластер Діви. Астрофізики Едріан Мелот і Михайло Медведєв припускають, що під час руху наша Галактика створює перед собою ударну хвилю, подібну до звукового бар'єру, що поширюється від місця вибуху. Можливо, наближення до зони ударної хвилі й впливає на еволюцію життя на Землі.

Дана модель є гіпотетичною, але в неї вже є багато прихильників. Припускаючи, що ударна хвиля складається з космічного випромінювання, біологи називають саме радіацію основним фактором вимирань. Вона може викликати як смерть окремих видів істот, так і мутації в ДНК інших мешканців Землі. У цьому випадку миттєва (по планетарних мірках) зміна біологічних видів знаходить своє пояснення.

Друга теорія припускає, що коливання вгору-вниз щодо площини Галактики виводять Землю за зони, де магнітне поле Чумацького Шляху не може достатньо захистити її від впливу космічного випромінювання, наслідком чого й стає висока радіаційна активність на планеті.

«Може виявитися так, що кліматичні й тектонічні зміни - не головні фактори, що впливають на еволюцію, - висловлює припущення палеонтолог Брюс Ліберман. - Біологам варто більше приділяти увагу космічному навколишньому середовищу». І дійсно, нова теорія не тільки дозволяє пояснити деякі особливості земної історії, але й змусить переглянути наші погляди на можливість існування позаземного життя.

 

За матеріалами: pravda.ru