Реклама

Виявлено найдревнішого предка головоногих молюсків, що жив 500 млн років тому

( 8 Голосів, Всередньому: 3.12 із 5 )
Tuesday, 11 September 2012

предок восьминогів і кальмарів - нектокарісВчені виявили скам'янілості найдревнішого з відомих предків сучасних восьминогів, кальмарів і інших головоногих молюсків, що жив більше 500 мільйонів років тому, що дозволяє судити про швидкість еволюції та появу нових видів на Землі, повідомляється у статті дослідників, опублікованій у журналі Nature.

Повторно описаний вид доісторичних тварин одержав свою назву - Nectocaris pteryx - ще у 1976 році, коли були виявлені перші фрагменти його скам'янілих останків. Проте, положення цього виду на еволюційному дереві до останнього часу залишалося невизначеним, тому що будова тіла цієї тварини не дозволяла його однозначно віднести до якого-небудь типу сучасних чи вимерлих видів тварин. 

Нові дані, що дозволили встановити спорідненість нектокаріса з іншими видами молюсків, були отримані Мартіном Смітом і його наставником професором Жаном-Бернаром Кароном із Університету Торонто у Канаді. Вчені зуміли знайти більше 90 нових скам'янілостей цього виду тварин в осадових породах всесвітньо відомих Сланців Берджес у Британській Колумбії (Канада) що вже стали джерелом викопних скам'янілостей величезної кількості доісторичних водних мешканців. 

"Ми думаємо, що це надзвичайно рідке створення є раннім предком сучасних кальмарів, восьминогів та інших головоногих. Це дуже важливе відкриття, тому що воно показує, що примітивні головоногі з'явилися набагато раніше, ніж ми дотепер могли припускати, і змушує заново осмислити походження цієї важливої групи морських мешканців", - говорить Сміт, слова якого приводить прес-служба університету. 

"Нам відомо дуже мало про еволюційний зв'язок сучасних типів молюсків і їхньої ранньої історії еволюції. Дані скам'янілості показують, як ця розмаїтість могла виникнути у минулому", - додав вчений. 

предок восьминогів і кальмарів - нектокаріс

Нектокаріс був невеликим молюском довжиною всього 2-5 сантиметрів, що формою нагадував повітряного змія, його тіло мало плоску форму. Хижак мав великі випнуті очі та пару довгих щупалець, що допомагали йому ловити та поглинати здобич. Для пересування у воді тварина використовувала бічні плавники, а також соплоподібний носовий отвір, що допомагав нектокарісу переміщатися за допомогою реактивного руху, аналогічно сучасним кальмарам. 

Неочікувано вчені не виявили у цієї тварини мінеральної оболонки, заповнюваної повітрям, що активно використовувалася для плавання багатьма молюсками. До останнього часу вчені вважали, що саме поява такої оболонки у равликоподібних сугубо плазуючих тварин дозволила їм спочатку освоїти плавання у воді і призвела до появи головоногих молюсків. Будова тіла нектокаріса показала, що ситуація, насправді, була протилежною.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: cybersecurity.ru