Реклама

Виявлено рибу із інфрачервоним та оптичним зором

( 7 Голосів, Всередньому: 4.43 із 5 )
Wednesday, 28 January 2009

4oka_rybaОкеан не перестає дивувати фахівців і звичайних людей своїми чудесами. Біологи з Атлантичного Університету штату Флорида в співробітництві в колегами з океанографічного інституту Харбор Бренч виявили унікальну рибу, здатну однаково добре бачити як при денному світлі, так і в умовах суцільної темряви.

За словами доктора Тамари Френк, що керує дослідженнями, мова йде про рибу під назвою Dolichopteryx longipes. Сама риба була відома й раніше, але от до вивчення її зору справа дійшла лише зараз. Який же був подив фахівців, які з’ясували, що Dolichopteryx longipes для фокусування світла й одержання картинки використовує не тільки аналоги лінз, як більшість живих істот, у тому числі й людина, але й аналоги дзеркал, подібно телескопу.

Говорячи науковою мовою, унікальна зорова система Dolichopteryx longipes використовує одночасно рефрактивну та рефлективну оптику. Очі риби нагадують трубки, які здатні фокусувати світло зовсім різних довжин хвиль. Завдяки такій особливість зору цей морський мешканець здатний у темряві бачити в інфрачервоному світлі, а при наявності достатньої кількості денного світла - в оптичному.

Вчені говорять, що очі Dolichopteryx longipes за своєю будовою схожі на очі глибоководних риб, що живуть у так званій сутінковій зоні океанів на пристойній глибині, де навіть вдень світла майже немає.

"Унікальним цю рибу робить той факт, що її очі поділені на дві частини - перша дивиться тільки вгору, друга - тільки вниз, наче в риби чотири ока", - повідомляє Френк.

Деякі види глибоководних риб теж мають розділені очі - "верхні" очі мають лінзи для фокусування світла, а "нижні" дифракційні трубки - для перегляду темних водяних глибин. Однак через глибину перебування риб, "верхні" очі цих риб майже нічого не бачать, тому що в цьому просто немає потреби.

Dolichopteryx longipes живе не так глибоко й має однаково добре розвинені "верхні" і "нижні" очі. Ця риба може як фокусувати світло, так і відбивати його в інфрачервоному світлі "нижніми" очима. Фахівці також відзначають, що для стабілізації картинки в очах Dolichopteryx longipes є складна система стабілізаторів, аналогічних штативам у фото- і відео-зйомці.

За словами Тамари Френк, багато нічних тварин, наприклад кішки, також мають ряд "нічних пристосувань" в очах. У кішок для бачення вночі використовується система відбивачів-"дзеркал", розташованих за сітківкою. Це необхідно для підвищення чутливості ока до тьмяного світла. Така система фактично подвоює чутливість зорової системи до світла.

 

За матеріалами: www.cybersecurity.ru