Реклама

Розшифровано "код" сітківки ока, повне відновлення зору не за горами

( 5 Голосів, Всередньому: 4.80 із 5 )
Wednesday, 22 August 2012

сітківка окаДослідники з Weill Cornell Medical College розшифрували код нейронної мережі сітківки миші. Завдяки цьому вдалося створити штучне око, що дозволило відновити зір сліпим мишам. Більше того, аналогічним чином уже "зламаний" код сітківки мавп - а вона практично ідентична людській. Автори відкриття сподіваються, що їм вдасться швидко розробити та протестувати пристрій, який зможуть використовувати сліпі люди для повного відновлення зору.

Цей прорив дасть сліпим можливість повністю повернути нормальний зір, а не лише бачити контури предметів і плями світла, хоча іцього вже достатньо для орієнтування у просторі. Розшифровка коду пройшла успішно, і новий пристрій дозволить бачити окремі риси обличчя. На даний час піддослідні тварини з його допомогою легко відслідковують рухомі зображення.

У майбутньому вчені сподіваються створити невеликий мобільний пристрій, що буде виглядати як обруч або окуляри. Цей прилад буде збирати світло і за допомогою комп'ютерних чипів перетворювати його в електронний код, який людський мозок трансформує у зображення. Технологія перетворення світлових сигналів в електронні людством давно освоєна, тому з цим проблем не передбачається.

Сліпота часто є наслідком захворювань сітківки, однак навіть у випадку загибелі всіх фоторецепторів, як правило, нервовий вихідний шлях сітківки залишається цілим. Сучасні протези вже використовують цей факт: в око сліпого пацієнта імплантуються електроди, що стимулюють гангліозні нервові клітини. Однак така технологія дає лише розпливчасту картинку, на якій можна розглянути тільки контури предметів.

Інші дослідницькі групи перевіряють використання світлочутливих білків як альтернативний спосіб стимулювання клітин. Ці білки вводяться у сітківку за допомогою генної терапії. Потрапивши в око, вони можуть стимулювати багато гангліозних клітин одночасно. Поки ця технологія успішно тестується на безпечність для здоров'я.

У будь-якому разі для формування чіткої картинки необхідно знати код сітківки, набір рівнянь, які використовує природа для перетворення світла в електричні імпульси, зрозумілі мозку. Вчені вже намагалися знайти його для простих об'єктів, таких як, наприклад, геометричні фігури. Невролог доктор Шейла Ніренберг припустила, що код повинен бути узагальнений і працювати як з фігурами, так і з пейзажами та людськими обличчями.

Під час роботи над кодом Ніренберг, за її словами, осінило: вона зрозуміла, що це можна використовувати для протезування. У результаті був підготований простий експеримент, у ході якого міні-проектор, керований розшифрованим кодом, посилав світлові імпульси у світлочутливі білки, вбудовані у гангліозні клітини мишей за допомогою генних маніпуляцій.

Ретельний контроль серії експериментів показав, що ефективність, тобто якість зору навіть у зібраного на швидку руку у лабораторії протеза практично збігається з аналогічним показником нормальної здорової сітківки мишей.

Новий підхід у лікуванні порушень зору дає надію 25 мільйонам чоловік в усьому світі, які страждають від сліпоти внаслідок захворювання сітківки. Лікарська терапія допомагає лише деяким із них, тому працюючий протез буде надзвичайно корисним.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru