Реклама

Генетично модифіковані Т-клітини - панацея від онкозахворювань?

( 10 Голосів, Всередньому: 4.70 із 5 )
Saturday, 21 December 2013

т-клітинаВчені та лікарі за допомогою нової технології вилікували від раку смертельно хвору людину. Нова методика може стати потужними ліками від онкологічних та багатьох інших захворювань.

Онкологічні захворювання, нажаль, дуже поширені і стоять на шляху до радикального продовження життя людини. Сучасні засоби лікування раку не дуже надійні, але вчені, можливо, знайшли ефективний засіб лікування всіх видів раку, а також безлічі інших захворювань. Суть нової технології полягає у «навчанні» імунних клітин пацієнта боротьбі з клітинами раку. Перші успішні досліди з лікування пацієнтів у важкому стані продемонстрували найвищу ефективність нової методики.

Ніку Вілкінсу був поставлений діагноз лейкемія, коли йому було всього 4 роки. Нажаль, ні хіміотерапія, ні пересадка кісткового мозку від його сестри не допомогли позбутися хвороби. До 14 років стало ясно, що всі існуючі способи лікування не допомагають, а значить Нік скоріш за все помре. На щастя, хлопчика включили в експериментальну програму лікування, розроблену в Університеті Пенсільванії. Разом із 20-ма іншими молодими пацієнтами Нік Уілкінс пройшов курс експериментального лікування у Дитячій лікарні Філадельфії. Нещодавно на щорічних зборах Американського гематологічного суспільства лікарі представили доповідь про успішне завершення експерименту. Дивно, але вже через 2 місяці після лікування Нік повністю позбувся раку. З 21 пацієнтів у 18 спостерігалося повне видужання всього лише після одного курсу лікування.

Нова терапія заснована на використанні Т-клітин імунної системи пацієнта і, при належній кваліфікації лікарів, потенційно може бути здійснена у будь-якому сучасному медичному центрі. Лікування проходить наступним чином: спочатку лікарі беруть у пацієнта імунні Т-клітини і перепрограмовують їх шляхом передачі у нових генів. Модифіковані клітини «націлюють» на певні ракові клітини, і таким чином Т-клітини пацієнта набувають властивості виявляти та атакувати пухлинні клітини. Після перепрограмування, Т-клітини вводять у тіло пацієнта, у якого раніше ці ж самі клітини були взяті. У тілі людини кожна перепрограмована клітина передає свою нову генетичну модифікацію 10 тисячам інших клітин. Таким чином, в організмі пацієнта з'являється велика кількість «мисливців», які починають знищувати ракові клітини. По суті, вчені «навчили» імунітет боротися з раком точно так само, як він бореться, наприклад, із застудою.

У лікування є свої особливості. Після введення модифікованих клітин почалась активна боротьба з раком, яка супроводжувалась звичайними симптомами боротьби з інфекцією: висока температура, слабкість і т.п. У цей час пацієнтів тримали у відділенні інтенсивної терапії, наприклад Нік Уілкінс провів там день. Однак побічні ефекти нового лікування не йдуть ні в яке порівняння з тяжким отруєнням організму у результаті протиракової хіміотерапії або небезпеками і хворобливістю після операції з пересадки кісткового мозку.

Нова методика дуже ефективна. У Ніка через 2 місяці після лікування у крові не виявлено жодної ракової клітини. Більш того, генетично модифіковані Т-клітини вижили і можуть існувати у крові пацієнтів протягом мінімум 3 років. Це означає, що пацієнти надійно захищені від рецидиву хвороби власною імунною системою.

Лікарі дивляться на нову технологію оптимістично. Клінічні експерименти з нею ведуться лише з 2010 року, але досі кількість рецидивів залишається дуже низькою, у тому числі й у дорослих пацієнтів. З 12 повністю вилікуваних дорослих, тільки у одного спостерігався рецидив, причому рецидиви після терапії модифікованими Т-клітинами піддаються лікуванню набагато легше.

Сьогодні нова методика лікування доступна лише у ході експериментальних клінічних програм, але лікарі вважають, що через 3-5 роки вона стане звичайною клінічною практикою.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru