Реклама

Перебування у космосі робить бактерії більш небезпечними

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 04 April 2011

pseudomonas aeruginosaУ Центрі інфекційних захворювань і вакцинології Університету штату Арізона вивчили штами патогенних бактерій, які побували в космосі. Стало очевидно, що в бактеріях-космонавтах змінюється активність багатьох генів і білків. Зокрема, змінюється ген вірулентності (інфекційності), що з великою долею ймовірності може зробити патогенні мікроорганізми ще небезпечнішими, — повідомляється в статті вчених у журналі Applied and Environmental Microbiology.

Бактеріями, які пройшли випробування космосом, стали Pseudomonas aeruginosa і Salmonella typhimurium. Друга,  як відомо, стає причиною харчових отруєнь навіть у людини з нормальним імунітетом. А от Pseudomonas aeruginosa відноситься до опортуністичних патогенів, тобто таких, які проявляють свій «шкідливий» характер за умови, якщо імунітет ослаблений, наприклад таких захворювань як муковісцидоз.

З'ясувалося, що після того як бактерії злітали в космос, у них змінилися 167 генів і 28 білків, у тому числі й той ген, що у Pseudomonas aeruginosa відповідає за вірулентність. Що немаловажно, трансформація торкнулася глобального регулятора транскрипції білка Hfq, що є присутнім у вищезгаданому гені обох видів патогенів.

Вченим також вдалося показати, що механізм пристосування до неземних умов також ідентичний. Одним із факторів, які впливають на процес, є невагомість, при якій зменшується тиск молекул води на клітинні оболонки.

В якості одного з попередніх висновків, які роблять вчені, є необхідність створення вакцин призначених спеціально для космонавтів.

 

 

За матеріалами: scienceblog.ru