Реклама

Виявлено морські мікроорганізми, які живляться пластиком

( 7 Голосів, Всередньому: 4.43 із 5 )
Saturday, 02 April 2011

сміттяВ районі Саргасового моря на пластиковому смітті були виявлені мікроорганізми, що поїдають цей самий пластик. Однак їхня діяльність може піти на шкоду: продукти розщеплення пластику, потенційно отрутні, можуть піднятися по харчовому ланцюжку прямо до людини. 

Про бактерій, що харчуються пластиком, повідомили мікробіологи з Вудсхоулського океанографічного інституту в Масачусетсі (США). Незвичність цього спостереження в тому, що дотепер такі мікроорганізми виявлялися лише на наземних смітниках. Бактерій, що розкладають пластик у морській воді, дотепер «не існувало». Дослідники займалися виловлюванням пластикового сміття в Північній Атлантиці, у районі Саргасового моря, куди течії зганяють різноманітні відходи нашої життєдіяльності. За приблизними оцінками, тут плаває понад тисяча тонн різноманітного пластикового сміття. 

Виловлені зразки синтетичних відходів розглядалися в скануючий електронний мікроскоп. На отриманих фотографіях було виявлено, що поверхню шматків пластику вкриває безліч мікроотворів. Саме в них зачаїлись бактерії, потихеньку «обгризаючи» свій пластиковий дім. Генетичний аналіз підніс ще один сюрприз: виявилося, що «гурмани» не споріднені ні до вільно живучих морських бактерій, ні до тих, що живуть на водоростях. Майже чверть мікроорганізмів, що знайшли притулок на морському смітті, виявилися вібріонами — родичами збудника холери. 

Ця знахідка тим більш вражаюча, що бактерії-вібріони становлять меншість серед морських мікроорганізмів. 

Дослідники доповіли результати своїх досліджень на 5-ій міжнародній конференції із проблем забруднення моря, що проходить у Гонолулу. При цьому вони підкреслили, що послуга, яку роблять нам такі бактерії, може піднести неприємний сюрприз. 

Так, ці мікроорганізми «борються» із забрудненням світового океану, хоча об'єми сміття, що скидається в морську воду, звичайно, продовжують рости. Але яка доля з'їденого бактеріями пластику? Пластик сам по собі складається з токсичних речовин, таких як фталати, плюс до того ж він здатний адсорбувати отруйні речовини з води. І всі вони можуть перейти до організмів, які харчуються бактеріями, а далі, піднімаючись по харчовому ланцюжку, в один прекрасний момент потрапити в буквальному значенні до нас на стіл. 

Так що наступним завданням дослідників повинне стати вивчення долі пластику та з'ясування того, чи розщеплюють бактерії цей матеріал до нешкідливих речовин. А якщо ні, то куди потім ідуть побічні продукти розщеплення і чи велика небезпека розповсюдження їх по всьому харчовому ланцюгу.

 

 

За матеріалами: sbio.info