Реклама

Американські вчені навчили ракові клітини самознищуватись

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 09 September 2010

microrna Розроблено метод, що запускає в ракових клітин механізм самознищення. У випадку успішних випробувань розробки американських вчених вона може стати основою для нових методів терапії ракових захворювань.

Рак є однією із найважчих для лікування хвороб. Кожний випадок захворювання раком є унікальним, тому що залежить від сукупності різних факторів, особливо генетичних і тих, які пов'язані з навколишнім середовищем.

Існуюча нині хіміотерапія, як відомо, є недостатньо ефективною й часом приводить до неприємних побічних ефектів. Це відбувається за рахунок того, що лікарські речовини, що використовуються при хіміотерапії, не діють вибірково стосовно ракових клітин, а заодно впливають на здорові клітини. Зокрема, приймання препарату, дія якого спрямована на пухлинні клітини, що швидко ростуть, часто приводить до втрати волосся, тому що клітини волосяних фолікул дуже швидко діляться й ліки діють на них теж.

Багато вчених намагались винайти метод лікування від раку, схожий по своїй дії з комп'ютерною програмою, що виконує суворі вказівки умовних операторів: вбивати лише ракові клітини без небажаних побічних ефектів.

Вченим із Каліфорнійського технологічного університету, схоже, вдалося вирішити це завдання.

Їхня робота виконана в рамках проекту по молекулярному програмуванню, одне із завдань якого полягає в тому, щоб підвищити рівень розуміння, яким чином зберігається інформація в молекулах і які можна створити засновані на цьому практичні додатки. Докладніше про свої результати американських учені розповідають у статті, що опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

У якості «умовних операторів», для того щоб розділити кроки діагностики й лікування та змусити ліки діяти винятково проти ракових клітин, вчені використовували характеристики, закладені в молекулах ДНК та РНК людини.

«Молекули здатні виявляти мутації в ракових клітинах і змінювати свою конформацію для того, щоб активувати терапевтичну відповідь всередині ракової клітини, залишаючись при цьому неактивними в клітинах, які не мають ракових мутацій», - прокоментував принцип, що лежить в основі досліджень, один із його керівників Найлс Пірс.

Проводячи комп'ютерні паралелі, вчені порівнюють ДНК із інформацією, що зберігається на жорсткому диску комп'ютера, а РНК — з інформацією, що перебуває в оперативній пам'яті комп'ютера (і, наприклад, втрачається з його вимиканням). В основі методу, розробленого американськими вченими, лежать групи мікроРНК — це невеликі молекули РНК (менше 30 пар нуклеотидів у довжину, тоді як звичайна РНК складається з тисяч пар нуклеотидів), які беруть участь у багатьох процесах, що підтримують життєдіяльність людини.

Вчені показали, що для кожного типу раку на основі мікроРНК можна розробити ліки, які будуть впливати винятково на ракові клітини.

Відповідно до розробленому ними принципу, у ліки повинні входити представники двох різних груп мікроРНК. Молекули першої групи мікроРНК повинні визначити мутацію клітини, що має місце в тому випадку, якщо вона є раковою. Друга група мікроРНК запускає реакцію формування довгого ланцюга. Ця реакція розпізнається клітиною як вірусна інфекція й запускає механізм самознищення клітини.

Як говориться в статті, у ході експериментів зі штучно вирощеними раковими клітинами кісткової й мозкової тканин людини й клітинами, які викликають рак передміхурової залози, метод, запропонований американськими вченими, дозволив в 20-100 разів скоротити їхню кількість, не впливаючи на інші, здорові клітини.

Майбутні, більш широкомасштабні експерименти повинні показати можливість створення нових методів терапії ракових захворювань.

 

 

За матеріалами: Газета.ru