Реклама

Найдавніший відомий предок людини був схожим на сучасну білку

( 6 Голосів, Всередньому: 3.50 із 5 )
Sunday, 04 November 2012

пургаторіусНайдревніший і найпримітивніший відомий примат у світі був схожий на білку, як показують результати дослідження нещодавно виявлених фосилізованих кісток. Скам'янілості, які обговорювались на недавній конференції хребетної палеонтології у Ролі (Північна Кароліна), є першими відомими кістковими залишками пургаторіуса. Раніше були виявлені лише зуби цієї тварини.

«Кістки щиколотки показують, що у тварини був мобільний гомілковостопний суглоб, як у сьогоднішніх приматів, які живуть на деревах», - говорить співавтор дослідження Стівен Честер, палеонтолог з Єльського університету, що спеціалізується на хребетних тваринах.

Ця особливість означає, що нога тварини могла рухатися у кількох напрямках, адаптуючись до різних кутів, утворених стовбурами дерев і гілками.

«Наша знахідка також доводить, що перші примати не мали подовжених щиколоток, які можна побачити у багатьох живучих сьогодні приматів. Подовжені щиколотки, як вважають вчені, відносяться до здатності переміщатися за допомогою стрибків», - говорить Честер.

Честер проводив дослідження разом із колегами - доктором Йонатаном Блохом із Флоридського музею природознавства та доктором Вільямом Клеменсом, професором Каліфорнійського університету Берклі та опікуном університетського музею палеонтології. Після аналізу скам'янілостей дослідники прийшли до висновку, що особлива будова кістки щиколотки пургаторіуса зіграла ключову роль в еволюції ранніх приматів.

«Ці нові скам'янілості підтверджують ідею того, що перші 10 мільйонів років розвитку приматів протікали у контексті інтенсивного періоду диверсифікованості квіткових рослин. Вчені говорять про необхідність приматів пересуватися по гілках дерев і збирати фрукти та інші продукти харчування з дерев, що, очевидно, відображається на процесі еволюції», - говорить Блох.

Незважаючи на те, що у ході дослідження з'ясувалося багато чого про будову та спосіб життя пургаторіуса, ще більше питань залишилося без відповідей.

Назва примата походить від місцевості Пургаторі-Хіл у Східній Монтані, де були вперше виявлені кістки тварини.

Пургаторіус жив під час палеоцену. Вважається, що він з'явився незабаром після зникнення непташиних динозаврів. Після того, як ера динозаврів закінчилася, прийшла нова епоха, у якій ми живемо дотепер, де домінують ссавці.

Пургаторіус, як думають дослідники, був маленькою коричневою тваринкою з пухнатим хвостом. Вчені вважають, що він був схожий на іншого раннього примата, дріомомуса, про якого відомо трохи більше, тому що у дослідників є більше скам'янілих кісток цього ссавця. Ґрунтуючись на цих даних і нещодавно знайдених кістках, вчені зробили висновок, що пургаторіус важив приблизно 37 грамів. Це означає, що найдавніший предок людини серед приматів був приблизно такого ж розміру, як найменші сучасні примати - лемури Мадагаскару.

Гіпотетичний вигляд дріомомуса

У пургаторіуса було багато дрібних зубів, кутні зуби мали відносно низьку коронку. Вони були пристосовані для пережовування фруктів, хоча, ймовірно, тварина харчувалося не лише ними.

Древні пургаторіуси жили на деревах. Це був кращий спосіб виживання, який численні інші примати використовують дотепер. Люди - рідкісний виняток, тому що наші більш пізні предки залишили дерева через приблизно 60 мільйонів років після зникнення пургаторіуса.

Доктор Джон Флігл, викладач кафедри анатомічних наук в Університеті Стогні Брук, говорить, що «деревне життя пургаторіуса не представляє нічого дивного», з огляду на те, що інші ссавці, такі як шерстокрили та тупаї, мали кінцівки, що підходять для переміщення по деревах.

Пургаторіус і схожі на нього ссавці були деревними тваринами з великими кігтями та пухнатими хвостами. Вони були схожі на білок, говорить Флігл.

Вчені продовжать своє дослідження, яке, будемо сподіватися, дасть більше інформації про цих усе ще загадкових тварин. Клеменс описав найстарішу скам'янілість пургаторіуса, вік якої складає 65-66 мільйонів років.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: km.ru