Реклама

Космічне сміття обстрілюватимуть ракетами та збиватимуть лазерами

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Sunday, 15 March 2009

spacecrapКількість космічних уламків на навколоземній орбіті зростає з року в рік, а ніяких конструктивних рішень цієї проблеми не пропонується. Виправити подібне становище прагне конструктор Джим Холопітер, що багато років виводив у космос космічні апарати, а тепер придумує способи їхнього повернення на Землю.

Відпрацьовані ступені ракет, супутники що зійшли з орбіт та загублені космонавтами інструменти - лише мала частка того сміття, що у недалекому майбутньому може поставити під загрозу саму можливість космічних польотів. Зіткнення російського та американського супутників 10 лютого цього року може виявитися лише верхівкою айсберга майбутніх проблем.

Холопітер пропонує дуже простий і ефективний спосіб видалення зайвих об'єктів з навколоземних орбіт. Відомо, що апарат, що відпрацював свій період експлуатації, направлений до поверхні Землі крізь всі шари атмосфери, практично не має шансів зберегтися, згоряючи по дорозі. Ветеран космічної індустрії пропонує обстрілювати великі об'єкти серед космічного сміття ракетами, наповненими водою для баласту та додаткової кінетичної енергії.

kosmosmit1

(Джерело: ESA / Для збільшення натисніть на зображення)

При правильному розрахунку траєкторії можна домогтися при зіткненні спрямованого вибуху, після якого уламки полетять до землі та згорять у щільних шарах атмосфери. Хоч цей спосіб і вимагає точних математичних розрахунків, поки що він є найдешевшим із варіантів генерального прибирання в навколоземному просторі.

«Ми повинні ставитися до космосу, як до лісопаркової зони, і керуватись тим же принципом в його користуванні: що приніс, те й забирай», - говорить Хейнер Клінкрад, що очолив днями новий підрозділ Європейського космічного агентства, що буде займатися проблемами засмічення навколоземних орбіт. Клінкрад пропонує внести в конструкцію всіх нових супутників зміну - здатність до самознищення в тому випадку, якщо апарат опуститься нижче позначки 200 кілометрів над рівнем Землі.

kosmosmit2

(Джерело: ESA / Для збільшення натисніть на зображення)

Ще одна технологія очищення космосу була витягнута з архівів і піддалася перегляду вченими Університету Джона Хопкінса (США). Лабораторія прикладної фізики цієї наукової установи реанімувала свій старий проект «Оріон», придуманий ще 1996 року. Відповідно до задуму вчених у ролі «великої космічної мітли» повинні виступити наземні лазери, що будуть обстрілювати сміття, що потрапить в поле зору їхніх радарів.

Десять років тому цей проект здався керівникові лабораторії Джонатану Кемпбелу фантастичним. Однак розвиток сучасних технологій дозволяє по-новому поглянути на цю ідею. Очевидним плюсом проекту «Оріон» стала його економічна доцільність - за суму, рівну собівартості відправлення одного космічного корабля, можна створити систему лазерів, що забезпечують чистоту навколоземних орбіт протягом п'яти років.

kosmosmit3

Ось як виглядає зіткнення орбітального сміття із обшивкою космічного корабля, змодельоване в лабораторних умовах. (Джерело: ESA / Для збільшення натисніть на зображення)

Небезпека виникнення «сміттєвого поясу» навколо Землі була передвіщена ще 1978 року, коли два співробітники NASA опублікували спільну роботу-попередження. Тепер, тридцять років потому, сучасні підкорювачі космосу шукають рішення проблеми, якої можна було уникнути.