Реклама

Галактичний кластер Фенікс - найбільший об'єкт у відомому Всесвіті

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 20 August 2012

галактичний кластер ФеніксСказати, що галактичний кластер Фенікс (Phoenix Cluster, SPT-CL J2344-4243), який був нещодавно виявлений, просто "великий", було б явним применшенням. Як оцінюють вчені-астрономи та астрофізики, кластер важить як два з половиною трильйони Сонць, включаючи величезну центральну чорну діру, що за тиждень "поїдає" матерію, рівну масі нашого Сонця. А найбільш відмітним фактом є те, що у цьому скупченні, як ніде більше у космосі, йдуть процеси формування нових молодих зірок. У межах тільки центральної галактики скупчення Фенікса за рік народжується приблизно 740 зірок.

Більшість масивних скупчень галактик не є найсприятливішими місцями для процесів зародження нових зірок. Масивні центральні чорні діри, які своєю гравітацією утримують скупчення галактик, мають тенденцію випліскувати у космос стільки енергії, що вона нагріває міжзоряний газ до такої температури, що його Броунівський рух перешкоджає утворенню молодих зірок, а якщо згустки матерії і формуються, то внаслідок енергетичних викидів вони знову руйнуються.

Однак, у скупченні Фенікса все зовсім інакше. Центральна чорна діра скупчення настільки ненаситна, що не в змозі утворити ударних енергетичних хвиль. Відсутність цих хвиль дозволяє міжзоряному газу у високому темпі формувати згустки матерії, які стають зародками молодих зірок. Варто відзначити, що темпи народження молодих зірок у групі галактик Фенікса найвищі у відомій частині Всесвіту і у 700 разів перевищують темпи, які спостерігаються у нашій власній галактиці, у галактиці Чумацького Шляху.

галактичний кластер Фенікс

В остаточному підсумку, приблизно через сто мільйонів років, чорна діра у центрі групи галактик Фенікса стане настільки великою, що зазнає якісних змін. Вона, як "стандартна" надмасивна чорна діра, почне виробляти ударні вибухові енергетичні хвилі, які буквально накачають енергією всю групу галактик. Це може привести до того, що галактики, які розташовуються у групі досить щільно за космічними масштабами, почнуть віддалятися одна від одної, роздмухуючи кулю скупчення, зіштовхуватися і зливатися одна з одною. А до цього часу центральна галактика скупчення має всі шанси, поглинувши деяку кількість інших галактик, перетворитися у найбільшу галактику у відомій нам частині Всесвіту.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org