Реклама

Мільйони галактик підтвердили загальну теорію відносності

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 01 October 2011

червоне зміщенняВражаюча по трудоємності перевірка теорії відносності показала вірність розрахунків знаменитого фізика. Світло, яке прийшло від далеких галактичних кластерів, проявило особливості, що узгоджуються з теорією.

Гравітаційний червоний зсув, що передбачається загальною теорією відносності, раніше було виявлено у лабораторних дослідах на Землі, а тепер знайшов своє підтвердження на космологічних масштабах.

У скупченнях галактик цей ефект приводить до більшої втрати енергії фотонами, випущеними біля центра скупчення (де сильніше гравітаційне поле від галактик), у порівнянні з фотонами, що стартували з його краю. Однак, ефект цей дуже слабкий, аби його можна було вловити, спостерігаючи за одним галактичним скупченням.

Справа у тому, що існують ще червоні зсуви, обумовлені рухом окремих галактик по орбітах у своєму кластері та розширенням Всесвіту. І вони своїм ефектом затушовують гравітаційний червоний зсув.

Радек Войтак (Radek Wojtak) і його колеги з інституту Нільса Бора (NBI) придумали як обійти це обмеження. Шуканий ефект вчені виявили у великому масиві статистичних архівних даних, які нівелювали побічні ефекти.

Дослідники спостерігали за розподілом світла не в одному скупченні галактик, а у восьми тисячах таких скупчень, що містять у собі мільйони окремих галактик, розповідає Science. У результаті виявилося, що світло від кластерів зазнає червоного зсуву пропорційно відстані від центра кластера, у повній відповідності з загальною теорією відносності.

Крім цього важливого результату вчені додали аргументів на користь існування темної матерії. (Про результати дослідження астрофізики відзвітувалися у журналі Nature.)

 

 

За матеріалами: membrana.ru