Реклама

За допомогою HARPS відкрито 50 нових екзопланет

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 13 September 2011

екзопланетиДослідники з Європейської південної обсерваторії (ESO) розповіли про солідне поповнення у сімействі екзопланет. Серед новачків — відразу 16 надземель, одна з яких потрапляє на край зони населеності.

Багатий урожай продовжує приносити прилад HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), що стоїть на телескопі із дзеркалом у 3,6 метри та вимірює тонкі варіації у променевій швидкості зірок.

За останні вісім років HARPS став одним із найпродуктивніших інструментів, що допомагають відкривати планети за межами Сонячної системи. На його рахунку було більше 150 світів. Але, як підкреслює ESO, останні події показують, що темп відкриттів зростає: нині HARPS приніс нам відразу півсотні планет, що обертаються навколо зірок, подібних до Сонця.

І які це планети! Серед них є надземлі (нагадаємо, такими вважають скелясті світи з масою більшою, ніж у Землі, але не більше 10 Земних мас), а також дещо схожі з Нептуном.

У півсотню офіційно оголошених новачків увійшла і планета HD 85512 b. Особлива увага до неї зрозуміла — ця надземля, за оцінками астрономів, здатна підтримувати рідку воду на своїй поверхні, а отже, може бути населеною.

екзопланета

Про відкриття 50 нових планет було оголошено 12 вересня на конференції по екстремальних сонячних системах (Extreme Solar Systems), що завершується у Вайомінгу.

На малюнку — знову HD 85512 b в уявленні художника (ілюстрація ESO/M. Kornmesser).

Відкриття Європейської південної обсерваторії говорять про все більші шанси на існування життя де-небудь крім Землі. Обробивши статистику по 376 зіркам, схожих на Сонце, фахівці прийшли до висновку, що близько 40% таких зірок володіють, щонайменше, однією планетою менш масивною ніж Сатурн. При цьому більшість екзопланет, що важать як Нептун або менше, розташовуються у системах з декількома планетами.

Що до потрапляння у зону населеності, то поки із впевненістю це можна сказати про HD 85512 b, а ще про Gliese 581 d.

екзопланети

Порівняння зон населеності та розташування планет у Сонячній системі (вгорі) і системах зірок HD 85512 (у центрі) та Gliese 581 (внизу). Шкала по вертикалі — маса зірки (у сонячних масах), шкала по горизонталі — відстань планети від світила (в астрономічних одиницях). Гарантована зона населеності відзначена ясно-синьою смугою. Темно-синя окантовка праворуч і ліворуч від неї показує можливе розширення зони населеності внаслідок ряду невідомих поки параметрів (ілюстрація ESO, Franck Selsis, Univ. of Bordeaux).

На жаль, ще один кандидат на сприятливі умови для життя — Gliese 581 g — виявився помилкою вимірювань. Астрономи використовували все той же HARPS для більш точного контролю за рухом світила Gliese 581 і показали, що Gliese 581 g не існує. Але і два потенційно придатних для життя світи — вже дуже непогано, з огляду на загальне число зірок тільки у Чумацькому Шляху.

До речі, число відкритих екзопланет зараз наближається до 600. А число екзопланет-кандидатів (знайдених різними методами, зокрема, по транзиту, і потребуючих додаткової перевірки) вже перевищує 1200. Серед них є декілька світів, порівнянних із Землею за розміром та таких, що потрапляють у зону населеності. Такими кандидатами може похвалитись орбітальний телескоп Kepler, що спостерігає за затемненнями зірок при проходженні планет по диску світила.

Але й HARPS не сказав свого останнього слова. ESO пише, що недавнє оновлення програмного забезпечення та вдосконалювання апаратної частини приладу підвищило його чутливість і тепер він зможе фіксувати відхилення у радіальній швидкості світила всього в 4 км/год. Це дозволить йому знаходити планети з масою менше двох Земних. З погляду подібності умов на поверхні з нашим рідним світом — це практично точне влучення.

Надалі  астрономи мають намір розкинути невід ще ширше. Через кілька років копію HARPS одержить Telescopio Nazionale Galileo на Канарських островах (у такий спосіб програма пошуку перекинеться на північну частину неба).

А у 2016 році ще більш чутливий вимірювальний пристрій — ESPRESSO — буде встановлений на телескоп VLT ESO. «Еспрессо» зможе вловлювати коливання у швидкості зірки менші ніж 0,35 км/год, а це практично ідентично тим коливанням Сонця (0,32 км/год), які викликані обертанням Землі навколо нього.

 

 

За матеріалами: membrana.ru