Реклама

Китайські астрофізики знайшли підтвердження анізотропії Всесвіту

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 10 September 2011

анізотропія ВсесвітуКитайські астрофізики одержали нові докази анізотропії Всесвіту. Стаття вчених поки не прийнята до публікації у жодному рецензованому журналі, однак її препринт доступний на сайті arXiv.org.

У рамках роботи вчені аналізували дані про 557 наднових типу Ia за останні 30 років. Наднові такого типу є результатом вибуху білого карлика у подвійній системі, маса якого досягла межі Чандрасекара (приблизно 1,4 сонячної). Завдяки такій уніфікації фізичні характеристики вибуху завжди приблизно однакові і тому за допомогою подібних наднових вчені можуть визначати відстані у Всесвіті, а також червоний зсув (він характеризує швидкість розширення Всесвіту).

Астрофізикам вдалося встановити, що Всесвіт розширюється не у всіх напрямках однаково (це і є анізотропія) - причому найбільше значення швидкостей досягається у напрямку сузір'я Лисички. При цьому, як показав теоретичний аналіз, виділений напрямок не залежить, наприклад від різного роду теорій темної матерії. Самі вчені думають, що, якщо анізотропія підтвердиться, то сучасні уявлення про Великий Вибух доведеться переглянути.

Питання можливої анізотропії Всесвіту у глобальному масштабі обговорюється досить давно. Наприклад, після публікації даних про реліктове випромінювання (мікрохвильове випромінювання, що залишилося від Великого вибуху), зібраних апаратом WMAP, багато вчених заявляли про виявлення різного роду аномалій. Наприклад, у 2006 році китайські фізики заявили про виявлення "осі зла" - регіону, де реліктове випромінювання потужніше, ніж в інших місцях. Дотепер питання про анізотропію залишається невирішеним.

Препринт статті викладено на сайті arXiv.org.

 

 

За матеріалами: lenta.ru