Реклама

У ранньому Всесвіті знайдено надгігантський галактичний кластер

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 16 October 2010

vsesvit_klasterНаймасивніше скупчення галактик з усіх, що коли-небудь були виявлені в ранньому всесвіті, було знайдено групою астрономів із Кембриджу в США. Гігантський галактичний кластер важить приблизно як 800 000 000 000 000 сонць, складається він з декількох сотень індивідуальних галактик. Більше того, вчені говорять, що даний кластер ще не завершив свій ріст.

Новий кластер, що одержав назву SPT-CL J0546-5345, віддалений від Землі більш ніж на 7 млрд світлових років, тобто світлове випромінювання від нього йде до нас близько 7 млрд років. Строго кажучи, зараз вчені бачать, як цей гігантський кластер виглядав більше 7 млрд років тому.

Якщо теоретично припустити, що протягом наступних 7 млрд років цей кластер безупинно розширювався, то зараз його площа по факту більше приблизно в 4 рази, ніж спостерігають. На жаль, сказати, так це чи ні, можна буде лише через ці 7 млрд років, коли "сьогоднішнє" світло від кластера дійде нашої Сонячної системи. Нагадаємо, що вік нашого Всесвіту становить 13,7 млрд років, тобто теоретично, край Всесвіту розташовано на відстані 13,7 млрд світлових років від нас. Правда сучасне астрономічне обладнання ще не дозволяє роздивитися об'єкти на такому важко уявимій відстані.

"Знайдений нами галактичний кластер лідирує серед об'єктів-важковаговиків подібного роду. Він найбільший навіть серед усіх об'єктів, що були знайдені в ранньому Всесвіті", - говорить астроном Марко Бродуїн із Гарвардського центру астрофізики. За його словами, у близькій до нас частині Всесвіту є й більш важкі галактичні кластери, але з урахуванням того, що SPT-CL J0546-5345 зараз нам доступний у вигляді своєї копії, що існувала 7 млрд років тому, зараз цей кластер повинен бути значно більший від усіх близьких відомих масивних кластерів.

Вчені кажуть, що такі відкриття дозволяють об'єднати теорії існування раннього та сучасного всесвітів, крім того очевидно, що в процесі формування та підтримки таких супергігантів однією силою тяжіння обійтися неможливо й повинна бути додаткова сила, що утримує кластер. Мова йде про темну матерію, яка відіграла значну роль у ранньому Всесвіті.

"Знайдений кластер наповнений старими галактиками, що говорять нам про те, що він існував буквально з перших моментів розвитку всесвіту", - говорить Бродуїн.

Він також відзначив, що 7 млрд років тому, наша Сонячна система, вік якої оцінюється в 4,5 млрд років, ще навіть не існувала. Дослідники припускають, що сформувався  кластер незадовго після народження Всесвіту, коли щільна речовина ще була в надлишку та сформувати гігантські об'єкти було значне простіше.

Зараз нові галактичні гігантські кластери вже не можуть формуватися, тому що швидкість розширення Всесвіту збільшується й галактики постійно віддаляються одна від одної. Пояснити цей процес вчені поки не можуть, тому умовно позначили його дією гіпотетичної темної енергії. Передбачається, що темна енергія також відповідальна й за деякі інші космічні явища, хоча на практиці існування цієї субстанції поки так ніхто й не довів.

Говорити про наявність таких енергії й матерії можна лише дивлячись на такі об'єкти,  феномен існування яких моделями стандартної фізики пояснити не виходить.

Знайти кластер вдалося завдяки новому 10-метровому телескопу, розташованому на Південному Полюсі, де він працює в умовах кристально чистого неба й повної відсутності штучного освітлення.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru