Реклама

Вчені розрахували тривалість первинного хаосу

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 05 October 2010

vsesvit_haosПісля Великого вибуху Всесвіт протягом надзвичайно короткого проміжку часу перебував у стані хаосу - до такого висновку прийшла група фізиків, що розробила модель, яка описує ранні етапи еволюції Всесвіту. Робота вчених опублікована в журналі Communications in Mathematical Physics, коротко про неї пише портал Space.com.

Під терміном Великий вибух учені розуміють подію, яка дала початок Всесвіту. Його точні характеристики невідомі, однак дослідники розробили кілька гіпотез, що описують події, які відбувалися в момент Великого вибуху та відразу після нього. По одній із версій, за Великим вибухом наступив нетривалий період, коли Всесвіт перебував у стані хаосу. Хаотичні системи надзвичайно чутливі до найменших змін початкових умов - навіть найменше зрушення приводить до дуже сильної та непередбачуваної реакції.

Припущення, що після Великого вибуху Всесвіт на короткий час перейшов у стан хаосу, висловлювалися й раніше, однак автори нової роботи, за їхніми словами, представили нові вичерпні докази правомірності такої версії. Згідно з викладеннями дослідників, Всесвіт перейшов у стан хаосу через 10-43 секунди після Великого вибуху, і пробув у ньому близько 10-36 секунди. Увесь цей час новонароджений Всесвіт розширювався, і цей процес, на думку фахівців, також був хаотичним.

Нещодавно інший колектив учених запропонував ще одну гіпотезу, що пояснює, як поводився Всесвіт у перші миті після Великого вибуху. За підсумками аналізу мікрохвильового фонового випромінювання дослідники зробили висновок, що молодий Всесвіт розширювався нерівномірно.

 

 

За матеріалами: lenta.ru