Реклама

Всесвіт повсюду пронизують магнітні поля старші за перші зірки

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 22 September 2010

black_diraАстрономи виявили докази того, що простір між галактиками у Всесвіті заповнюють численні магнітні поля, що народилися ще у часи Великого вибуху. Такий висновок вчені зробили, намагаючись пояснити, чому отримані ними фотографії околиць чорних дір виявилися нечіткими. Стаття дослідників опублікована в журналі Astrophysical Journal Letters. Коротко робота описана в прес-релізі Каліфорнійського інституту технологій.

Вчені досліджували надмасивні чорні діри - незважаючи на те що гравітація самих чорних дір не відпускає від себе навіть світло, розігріта матерія, що падає на діри, є дуже потужним джерелом випромінювання. Використовуючи дані, передані різними телескопами, астрономи складали зображення чорних дір і їх околиць. Виявилося, що вони виходять не такими різкими, як очікувалося.

Дослідники запропонували пояснення цього ефекту, з якого випливає, що Всесвіт повсюди "перетинають" магнітні поля. Учені міркували так: високоенергетичні фотони, що випускаються різними джерелами, взаємодіють із фоновим випромінюванням, що заповнюють простір, і в результаті цих взаємодій утворюються пари електрон-позитрон. Ці частинки в результаті наступних взаємодій знову народжують фотони.

Самі по собі ці процеси не повинні приводити до спотворення зображень, однак у тому випадку, якщо у Всесвіті повсюди присутні навіть слабкі магнітні поля, вони будуть впливати на рух заряджених електронів і протонів, змінюючи їх початкові траєкторії. Цей ефект уже буде впливати на якість зображень, одержуваних телескопами. Проаналізувавши викривлення, автори нової роботи встановили, що в середньому магнітні поля в космічному просторі у квадрильйон разів слабкіші від магнітного поля Землі. Вчені вважають, що поля утворилися незабаром після Великого вибуху ще до того, як утворилися зірки та перші галактики.

Нещодавно інший колектив дослідників представив результати роботи з вивчення ще одного явища, яке несе інформацію про Великий вибух, - мікрохвильового фонового випромінювання. Проаналізувавши характер його розподілу, фахівці встановили, що в перші миті після утворення Всесвіту різні його ділянки розширювалися з різною швидкістю. Робота вчених носить суто теоретичний характер.

 

 

За матеріалами: lenta.ru