Реклама

ESA оприлюднило детальні фото загадкового марсіанського кратера

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 08 September 2010

orcus_pateraЄвропейське Космічне Агентство (ESA) днями оприлюднило детальні фото загадкового марсіанського кратера Orcus Patera. Розташований кратер біля екватора планети між вулканами Елізіум та Олімп. Увагу вчених він привернув завдяки своїм великим розмірам (380 км у довжину, 140 км завширшки й 2,3 км у глибину) та дуже незвичній формі.

Астрономам Orcus Patera відомий уже десятиліття, але дотепер немає одностайної думки про те, як подібний кратер міг сформуватися. І незважаючи на сусідство з величезними вулканами, його походження, швидше за все, не є вулканічним.

На думку вчених, структура кратера може мати ударне походження. Можливо, колись це був звичайний круглий кратер, але згодом він був деформований. На користь цієї теорії говорять довгі розлами і складчасті краї кратера. З іншого боку, подібні сліди є по всій поверхні планети й вони не є достатнім доказом.

Ще одна теорія припускає, що спочатку на цьому місці було декілька менших кратерів, межі між якими згодом були стерті ерозією. Таким чином, овальний кратер насправді є лише видимістю й насправді в його основі - декілька цілком звичайних круглих кратерів.

Але найбільш ймовірно, що Orcus Patera є слідом єдиного похилого удару. Невелике тіло врізалося в поверхню планети під дуже малим кутом. Можливо, менше п'яти градусів. У випадку саме такого удару й міг виникнути кратер такої форми, як ми можемо спостерігати на фото.

І все-таки, одностайної думки дотепер немає, тому Orcus Patera все ще залишається однією із численних загадок Марса.

 

 

За матеріалами: iscience