Реклама

Астрономам вдалось зафіксувати гравітаційні хвилі від подвійної системи

( 6 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Thursday, 30 August 2012

гравітаційні хвиліЗа допомогою даних, отриманих у результаті дослідження пари білих карликів, розташованих дуже близько один до одного, вченим вдалося перевірити існування гравітаційних хвиль.

В останньому номері журналу The Astrophysical Journal Letters повідомляється про те, що астрономам вперше вдалося зафіксувати гравітаційні хвилі, а, точніше, їхні наслідки. Як би там не було, схоже, що доведено існування хвиль, передбачених ще Ейнштейном у його Загальній теорії відносності, і вже сам по собі цей факт може служити серйозною підставою для Нобелівської премії.

Існування гравітаційних хвиль виявила міжуніверситетська група вчених США, спостерігаючи за системою із двох білих карликів за назвою SDSS J065133.338+284423.37 (або для стислості J0651). Ця система, що знаходиться у трьох тисячах світлових років від Землі, була відкрита торік. Її відмінною рисою є незвичайна близькість зірок одна до одної - відстань між ними втроє менше, ніж від Землі до Місяця, а їхній період обертання одна навколо одної - менше 13 хвилин.

Відповідно до теорії Ейнштейна об'єкти, що рухаються по кривій повинні викривляти простір-час, викликаючи на його поверхні гравітаційні пульсації, інакше кажучи, давно шукані гравітаційні хвилі. Правда, щоб ці хвилі стали помітними, гравітаційні збурювання повинні бути неймовірно великими. Такими, наприклад, як у випадку руху білих карликів, що майже злилися. Теорія загальної відносності вимагає, щоб ці збурювання збільшували енергію обох зірок, прискорюючи їхній рух і скорочуючи відстань між ними. Таке прискорення повинне відбуватися без втручання релятивістських ефектів і позначитися на частоті протистоянь системи, інакше кажучи, "карликових затемнень" (коли один білий карлик під час обертання опиняється між Землею та іншим білим карликом, - прим. ред.). За твердженням вчених, за час спостережень із квітня 2011 року період таких затемнень у системі J0651 скоротився на 6 секунд.

гравітаційні хвилі

Один із членів команди, Уоррен Браун зі Смітсоніанської астрофізичної обсерваторії, що очолює дослідження, заявляє, що релятивістський ефект виявився настільки сильним, "що його можна було б виміряти за допомогою звичайного наручного годинника".

За розрахунками, до травня 2013 року це період скоротиться ще на 20 секунд, тим самим прискорюючи момент повного злиття зірок. Саме ж злиття відбудеться дещо пізніше - приблизно через два мільйони років.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru