Реклама

Теорія "голографічного Всесвіту" виявилась, скоріш за все, невірною

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 06 July 2011

holographic_universeЧи виникала у Вас коли-небудь думка про те, що весь Всесвіт і все, що в ньому відбувається, є однією величезною голограмою? Як би безглуздо це не звучало, це - фізика і це - серйозне запитання, що має під собою наукові обґрунтування. Ідея "голографічного Всесвіту" стверджує, що Всесвіт - це щось більше, а все що ми бачимо навколо себе, та й ми з Вами, є всього лиш тривимірними проекціями цієї голограми. І основою цієї теорії є припущення про дискретність або "пікселізації" простору та часу у Всесвіті.

Але не намагайтеся вдивлятися в оточуючий Вас простір у надії побачити те, що Ви могли побачити на екрані древнього комп'ютера, граючи в першу версію Doom. Ця "пікселізація" почне проявлятися тільки на рівні, що лежить набагато глибше рівня елементарних частинок - на квантовому рівні, обмежуючи можливість розібратись в суті речей. Та й останні дані, отримані за допомогою датчика, що реєструє гравітаційні хвилі, стверджують про досить низьку ймовірність того, що теорія "голографічного Всесвіту" є правдивою.

Коли мова йде про квантовий рівень, то там перестають працювати закони звичайної фізики. Тому, для проникнення у настільки мізерний масштаб людство виготовило декілька спеціальних точних наукових інструментів. Одним з таких інструментів є датчик гравітаційних хвиль GEO600, що знаходиться у Німеччині, що повинен реєструвати гравітаційні збурювання, створювані масштабними космічними катаклізмами, такими як зіткнення нейтронних зірок або чорних дір. 

Чутливість цього датчика настільки велика, що він може зареєструвати коливання, амплітудою у половину діаметра атома на відстані, що дорівнює відстані від Землі до Сонця. Починаючи з 2009 року, у даних, що були одержані за допомогою цього датчика, були зареєстровані деякі аномалії, які змусили вчених вважати, що їм вдалося виявити вищезгадані голографічні "пікселі" простору-часу. 

Однак, свіжі дані, отримані від космічної рентгенівської обсерваторії Integral, що належить Європейському космічному агентству (ЕКА), прямо вказують на те, що аномалії у даних датчика GEO600 викликані дещо іншими причинами, ніж "пікселізація" простору. Обсерваторія Integral має здатність виявляти викривлення потоків гамма-випромінювання, викликаних різними причинами, і якщо простір складається з "пікселів", то проходячи крізь нього гамма-промені будуть викривлятися і закручуватися усе більше й більше в міру збільшення відстані. Але якщо простір-час є безперервним, то гамма-промені не будуть закручуватися взагалі, що й було зареєстровано обсерваторією Integral.

Але не варто непокоїтись завчасно. У даний момент в Іллінойсі, у лабораторії Фермі (Fermilab), на повний хід йде спорудження більш досконалого наукового інструменту під назвою "Голометр (Holometer)". Велика кількість вчених зі всього світі сподіваються, що за допомогою нового інструмента і його даних вийде раз і назавжди поховати "крамольну" ідею "голографічного Всесвіту". За допомогою інструменту "Голометр" можна буде виміряти найменші  фізичні величини простору, маси, часу та інші, що називаються Планківськими одиницями, які існують у масштабі в 10 мільярдів разів меншому, ніж діаметр протона.

Але, що ж відбудеться, якщо раптом виявиться, що Всесвіт дійсно виявиться голограмою? Напевно, нічого фатального, адже людський розум просто не в змозі повністю це все осмислити.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org