Реклама

Вчені перетягнули світло, сповільнивши його до швидкості звуку

( 8 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 09 July 2011

світлоВчені з університету Глазго, першими у світі перетягнули світло, сповільнивши його до швидкості звуку і пропустивши через кристал, який обертався з високою швидкістю. Люди звикли вважати, що швидкість світла - це константа. Але це вірно тільки для вакууму, наприклад у космосі, де швидкість світла складає 299 792 кілометрів за секунду.

Не слід забувати, що коли світло проходить крізь різні середовища, наприклад через воду або тверде тіло, його швидкість уповільнюється. Різні довжини хвиль (кольори) проходять через ці середовища з різною швидкістю. Також, було помічено, що світло можна перетягнути, якщо пропустити його крізь субстанцію, яка рухається, таку як скло, повітря чи вода. Цей феномен передбачив Огюстен Жан Френель ще у 1818 році, а через сто років це явище було підтверджене дослідним шляхом. Професор Майлз Паджет з факультету фізики та астрономії заявляє: "Швидкість світла є константою тільки у вакуумі. Якщо світло потрапляє в скло, то рух скла потягне за собою і світло".

"Якщо почати обертати вікно так швидко, як тільки зможете, то в теорії, вид за вікном постане перед вами в трохи оберненому вигляді. Світ обернеться на мільйонну градуса, що не помітно для ока людини". У дослідженні, яке було опубліковано в останньому випуску журналу Science, вчені Соня Франке-Арнольд, Грехем Гібсон і професор Паджет, за участі їхнього колеги, професора Роберта Бойда, провели експеримент. Вони пропустили світло крізь рубіновий стрижень, що обертався навколо своєї осі зі швидкістю 3000 обертів за хвилину.

Коли світло потрапляє в рубін, його швидкість уповільнюється, приблизно, до швидкості звуку в повітрі (близько 330 метра за секунду), а обертовий стрижень тягне світло за собою, що приводить до повороту зображення майже на п'ять градусів. Це дозволяє побачити зсув неозброєним оком. Доктор Франке-Арнольд, яка запропонувала використовувати рубін для вповільнення світла та спостереження за зсувом фотонів, сказала: "Нашою основною метою була демонстрація фундаментального оптичного принципу, але ця робота має і практичне значення".

"Зображення - це інформація, і можливість зберігати їхню інтенсивність і фазу є важливим кроком на шляху до оптичної обробки та зберігання квантової інформації, що дозволить досягти результатів, про які класичним комп'ютерам залишається тільки мріяти". "Обертання зображення на заданий довільний кут, являє собою новий спосіб кодування інформації, що поки не був впроваджений ні в одному з протоколів кодування зображень".

 

 

За матеріалами: globalscience.ru