Реклама

Світильники на основі квантових точок - джерело освітлення майбутнього

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 12 May 2012

квантові точки світлоВчені з Університету Вандербільта (Нешвіль, штат Теннессі, США) збільшили люмінесценцію квантових точок до 45 %. Цей показник близький до ефективності деяких комерційних люмінофорів. У майбутньому це дозволить використовувати квантові точки в якості економічного довговічного джерела освітлення.

Сьогодні лампи розжарювання вважаються безнадійно застарілими. Головним завданням вчених є розробка високоефективних економічних твердотільних джерел освітлення, що випромінюють приємне для ока біле світло.

Одна із найперспективніших технологій освітлення - це використання квантових точок. Ці мініатюрні люмінесцентні частинки селеніду кадмію можуть перетворювати синє світло, що випромінюється дешевим яскравим світлодіодом, у тепле біле світло з таким же спектром, як у лампи розжарювання. Це вигідно відрізняє квантові точки від компактних люмінесцентних ламп і білих світлодіодів, які створюють біле світло за допомогою монохроматичних кольорів.

квантові точки світло

Квантові точки можуть стати ідеальним джерелом освітлення. Ліворуч звичайні квантові точки, праворуч - «модернізовані» вченими з Університету Вандербільта

Загальною мірою ефективності освітлювальних приладів є світлова віддача, що вимірюється у кількості видимого світла (люменах) на ват споживаної потужності. Лампа розжарювання виробляє близько 15 люмен/ват, люмінесцентні лампи - близько 100 люмен/ват. Білі світлодіоди, доступні на ринку, - від 28 до 93 люмен/ват.

Дотепер квантові точки за цим показником значно відставали від традиційних джерел освітлення. Однак вченим із Університету Вандербільта вдалося збільшити вихід світла у 10 разів і вийти на показник у близько 40 люмен/ват. При цьому їхнє джерело світла випромінює дуже якісне біле, а не монохроматичне світло.

Домогтися цього вдалося за допомогою ефективного ультрафіолетового світлодіода, додавання оцтової кислоти та ультра-малих квантових точок, що містять всього 60-70 атомів. Ці квантові точки настільки малі, що майже всі їхні атоми знаходяться на поверхні частинок селеніду кадмію, що дозволяє виробляти біле світло, яке зазвичай генерується саме поверхневими атомами квантових точок.

У цей час вчені працюють над збільшенням виходу світла та створенням прототипів квантових світильників. Головною проблемою при збільшенні яскравості залишається поява синюватого відтінку, що так дратує людей при використанні світлодіодних світильників. Однак, за словами вчених, вони знають, як вирішити цю проблему.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru