Реклама

Квадрофонічний лазер - хороша альтернатива світлодіодному освітленню

( 5 Голосів, Всередньому: 3.80 із 5 )
Saturday, 05 November 2011

квадрофонічний лазерДослідники з Національної лабораторії Sandia змішали світло чотирьох різних твердотільних лазерів: червоного, синього, зеленого і жовтого кольору, і одержали яскраве біле світло теплого відтінку, що за параметрами не поступається світлу від ламп денного світла та перевершує світло від світлодіодних освітлювальних приладів. 

Білий колір є комбінацією трьох основних кольорів, але ідеальне світло білого кольору складається зі світлових хвиль широкого діапазону, що перекривають весь діапазон видимих кольорів. Стандартом білого кольору є світло Сонця, що випромінює світло у всьому діапазоні. Лазери ж навпаки, випромінюють тільки у вузькому діапазоні світла, а їхнє світло має чітку поляризацію. Змішавши світло від трьох лазерів можна одержати білий колір, але він буде не зовсім природним, тому раніше лазери і не розглядалися навіть як кандидати на використання в освітлювальних приладах.

Додавши у біле світло, складене з трьох основних складових, четверту складову, світло жовтого лазера, вчені з лабораторії Sandia провели ряд тестів, запросивши для участі у тестах групу із сорока добровольців. Вчені виготовили два ідентичні барвисті і яскраві натюрморти, розмістивши їх на імпровізованій сцені. Сцена була розділена навпіл і кожна частина поперемінно освітлювалася світлом теплої, холодної або нейтральної світлодіодної лампи, лампи розжарювання з вольфрамовою ниткою або світлом "квадрофонічного" лазера. Добровольці повинні були зробити свій вибір відносно того, яке саме освітлення їм сподобалось.

освітлення квадрофонічним лазером

На наведеному знімку ви можете самі побачити цю імпровізовану сцену із двома натюрмортами. Та частина, що знаходиться ліворуч, освітлена світлом нового білого лазера, а та частина, що праворуч - світлом звичайної лампи розжарювання.

Проведені більш ніж 3200 тестів дали досить несподівані результати. На першому місці з великим відривом було світло білого лазера, на другому і третьому місцях, з невеликим відривом одне від одного знаходилися світло від білого світлодіодного джерела теплого і холодного відтінку, інші ж джерела світла одержали лише незначну долю голосів добровольців.

У такий спосіб виявляється, що незважаючи на те, що світло білого лазера має не дуже гарні фізичні характеристики, воно все-таки краще, ніж світло від світлодіодних джерел. Крім цього, твердотільні напівпровідникові лазери мають більш високу ефективність ніж світлодіоди, їхнє світло більш яскраве і більш направлене, що повинно бути зручним для систем місцевого освітлення.

Але! Як завжди є одне або декілька "але". Напівпровідникові твердотільні лазери набагато більш дорогі, ніж потужні світлодіоди, вартість яких так само досить не низька. Варто згадати, що і світлодіодні освітлювальні прилади знаходились точно у такому ж положенні кілька років тому відносно звичайних ламп розжарювання і енергозберігаючих ламп, а зараз світлодіоди використовуються практично повсюдно, у різноманітній електроніці, для створення великих світлодіодних екранів і т.п. Отож, можна і варто сподіватись на те, що лазерні джерела світла через нетривалий час стануть широкодоступними для застосування.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org