Реклама

NASA фінансує розробку лазерного силового променя для космічних апаратів

( 2 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 09 November 2011

силовий лазерний проміньДослідницька група із Центру космічних польотів імені Годдарда (Goddard Space Flight Center) одержала фінансування від НАСА у розмірі 100 тисяч доларів для розробки трьох різних видів технології лазерного силового променя. Але, не варто лякатися, ці лазерні силові промені будуть використовуватися не для того, що б буксирувати арештовані космічні кораблі чи транспортувати астероїди. Ця техніка буде встановлюватися на космічних зондах і апаратах, що досліджують поверхню чужих планет, для захоплення та збору мікроскопічних зразків пилу, ґрунту, порід і газів.

Варто відзначити, що деякі технології, які сміливо можна назвати лазерним силовим променем, існують і досить широко використовуються в даний час. Найпоширеніша з таких технологій називається "оптичним пінцетом". Промені двох лазерів, що падають під різними кутами, накладаються один на одного і створюють так зване світлове кільце (оптичний вихор). У цьому місці відбувається нагрівання повітря, завдяки якому створюється хвиля тиску за допомогою якої невеликі предмети можуть бути пересунені в потрібному напрямку. Перевагою цієї технології є те, що людям досконально відомо, як саме вона працює, але її недоліком є необхідність наявності повітря або іншого газу в навколишньому середовищі. Тому, така технологія не буде корисна в умовах космічного вакууму.

Лазерний силовий промінь другого типу є "оптичним магнітним променем". Промінь світла, використовуваний у цій технології, складається зі світлових хвиль, кут коливань яких дещо нахилений. Це створює спіралевидний промінь, який може викликати прояв сили відносно предметів, на які він падає. Змінюючи кут нахилу хвиль світла можна регулювати силу впливу і напрямок дії виникаючих сил, які можуть служити для переміщення маленьких предметів.

Лазерний силовий промінь третього типу є так званим променем Бесселя (Bessel beam), і на відміну від перших двох типів, третій тип досі ніколи ще не використовувався. Промінь Бесселя утворюється після того, як світло лазера проходить крізь лінзу, що має специфічну конусоподібну форму. Вихідний промінь має кільцеподібний вигляд і має деякі унікальні властивості. Такий промінь не поширюється на великі відстані, тому він абсолютно непридатний для використання на дальніх дистанціях. Вплив променя Бесселя на матеріальні об'єкти може викликати появу навколо цього об'єкта електричних і магнітних полів, які потягнуть об'єкт у напрямку джерела світла. Поки це тільки теорія, але у вчених є сума у 100 тисяч доларів, щоб почати реалізовувати її на практиці.

Відповідно до вимог НАСА потужність використовуваних лазерів жорстко обмежена. Через це, у кожному з варіантів лазерний силовий промінь буде здатний перемістити щось розміром з бактерію. Але з іншої сторони всі вищеописані методи можуть використовуватися і для переміщення великих об'єктів і предметів, наприклад, розміром із людину. Єдине що тоді буде потрібно, так це лазер тераватної потужності. Але у використання такого лазера буде один досить неприємний побічний ефект, він моментально спалить той об'єкт, на який буде наведений. 

Найімовірніше пройде десятиліття-друге, перш ніж лазерний силовий промінь буде готовий до встановлення на космічні апарати, але тоді він зможе зіграти дуже важливу роль у справі вивчення космічного простору та інших планет.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org