Реклама

Астрофізики змоделювали галактику у пробірці

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 16 February 2009
heliumНовий метод дослідження процесів створення космосу розробили вчені з університету Ланкастера. Використовуючи рідкий гелій та магнітні поля, вони змогли змоделювати розвиток галактики в перші періоди її існування. Розробка англійських астрофізиків може знадобитися іншим дослідникам і стати стандартним інструментом для наукових лабораторій.


Група вчених, що займаються фізикою в умовах наднизьких температур, створила «кишенькову» модель Галактики в процесі перевірки деяких положень «теорії квантових струн». Ця теорія, популярність якій принесли роботи професора Браяна Гріна, вивчає динаміку одномірних потоків, що пронизують Всесвіт. Існування потоків-струн ще не доведено, але багато феноменів, виявлених вченими, не знаходять поки іншого пояснення.

Створений астрофізиками інструмент - циліндр із внутрішнім діаметром 8 міліметрів і висотою 45 міліметрів, заповнений ізотопом гелію. Цей ізотоп, що носить позначення гелій-3, перебуває в стані, при якому атоми утворюють субатомні домени, схожі на ті, що існують у кристалах.

Для одержання такого стану, циліндр був охолоджений до температури 150 мікрокельвінів, що безкінченно близько до абсолютного нуля. У подібному стані крізь гелій можуть пролітати будь-які найнезначніші квазічастинки - це дозволяє реєструвати їхню появу.

За допомогою такого пристрою вчені намагаються довести факт існування пронизуючих весь Всесвіт квантових струн, які вважаються носіями безлічі природних явищ, включаючи силу гравітації. Крім того, модель із гелію-3 може бути використана для перевірки загальних теорій простору-часу. У ній можна моделювати повністю та частково процеси зміни матерії в космосі й відтворювати різні феномени, наприклад, чорні діри та навіть Великий вибух.

Гелій-3, зрозуміло, сильно відрізняється за своїми властивостями від космічного вакууму, але тут астрофізикам прийде на допомогу математика - завжди є можливість перерахувати отримані на практиці результати на підставі відомих похибок.

«Наш винахід ідеально підходить для перевірки теоретичних положень, оскільки гелій-3 є дуже стабільним матеріалом» - резюмує відкриття керівник ланкастерської групи Річард Хейлі. - Ми отримали комплексну закриту модель, що дозволить просунутися далі в питанні вивчення теорії струн - Єдиної теорії».

 

 

За матеріалами: pravda.ru