Реклама

Японські астрономи склали першу тривимірну модель вибуху наднової

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 09 August 2012

модель вибуху надновоїЯпонські астрономи відкрили завісу таємниці над одним із найбільш загадкових явищ у Всесвіті. За допомогою сучасного обладнання вони виміряли та змоделювали форму ударної хвилі наднової - кінцевого етапу життя надмасивних зірок.

Команда вчених використовувала інструмент FOCAS (камера виявлення слабоконтрасних об'єктів і спектрограф), встановлений на телескопі Subaru.

Дослідники визначили поляризацію - напрямок електромагнітних хвиль, що походять від різних типів космічних вибухів. У двох досліджених зірок (SN 2009mi і SN 2009jf) ці хвилі розходилися під різними кутами. Виходячи із цих даних, астрономи зрозуміли, що їхня форма далека від кулястої. Наднова являє собою не біполярний, як вважалося раніше, а тривимірний масивний вибух.

модель вибуху наднової

Комп'ютерна модель (ліворуч) і фотографія (праворуч) вибуху наднової SN2009mi, зроблена за допомогою телескопа Subaru (ілюстрація National Astronomical Observatory of Japan).

Здається, щоб встановити форму наднової, потрібно просто сфотографувати її. Але такі вибухи відбуваються за мільйони та сотні мільйонів світлових років від нас, і навіть при всій своїй потужності виглядають з Землі, як крапки, говориться у прес-релізі Національної астрономічної обсерваторії Японії.

Нагадаємо, що надновою називають масштабний вибух, яким закінчують своє існування величезні зірки з масою більшою, ніж вісім сонячних. У момент спалаху виділяється колосальна енергія, і яскравість зірки збільшується у багато разів.

модель вибуху наднової

При тривимірному вибуху (ліворуч) поляризація має різні кути, у той час як при біполярному вибуху (праворуч) ці кути однакові (ілюстрація National Astronomical Observatory of Japan).

У минулому такий вибух розглядався, як виникнення на небосхилі нової зірки. Звідси з'явилася назва "наднова". Насправді спалах знаменує смерть зірки. При вибуху речовини, накопичені у надрах світила, розлітаються на мільйони кілометрів навколо, збагачуючи хімічний склад Всесвіту.

Вважається, що із цього матеріалу згодом утворяться нові планети та зірки. За деякими сміливими версіями, таким чином у космосі поширюється життя. Тому моделювання структури вибуху наднової - важливий крок до розуміння глобальних космічних процесів еволюції зірок.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: vesti.ru