Реклама

Науковці з'ясували яка частина мозку відповідальна за читання та писання

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Sunday, 14 November 2010

mozokВчені з'ясували, які відділи мозку активуються при читанні та писанні - навичках, які людство здобуло зовсім нещодавно по еволюційних мірках, і які не могли спричинити фізичні зміни в організації кори. Робота фахівців опублікована в журналі Science, а її короткий опис приводиться на порталі ScienceNOW.

Вчені працювали з 63 добровольцями, 31 з яких навчилися читати у дитинстві, 22 - у дорослому віці, а 10 були неграмотними. За допомогою методу функціонального магніторезонансного дослідження (functional magnetic resonance imaging) дослідники фіксували активність мозку піддослідних у процесі читання (або перегляду букв у випадку неграмотних добровольців).

Автори з'ясували, що за навички читання відповідають, зокрема, певні регіони потиличної та скроневої долей кори лівої півкулі. Ці ж регіони задіяні при мовленні, а також при розпізнаванні осіб. Дослідники показали, що характерний для грамотних людей малюнок активації нейронів не залежить від того, у якому віці людина навчилась читати.

Таким чином, читання немов би конкурує з іншими навичками за нейрони. Поки дослідники не перевіряли експериментально, чи дійсно грамотні люди гірше неграмотних розпізнають обличчя, однак вони припускають, що різниця буде несуттєва, тому що мозок людини вирізняється великою гнучкістю.

Нещодавно інший колектив дослідників показав, що мозок дорослих і дітей по-різному інтерпретує образи навколишнього світу. Мозок до 13 років не може надійно оцінити, випуклим чи ввігнутим є зображений предмет.

 

 

За матеріалами: lenta.ru