Реклама

NASA розробляє систему для спуску на планети з розрідженою атмосферою

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 12 June 2012

система приземлення NASAУ NASA розпочато проект зі створення нової технології посадки на інші планети, зокрема на Марс. Проект під назвою Low-Density Supersonic Decelerator розроблено для забезпечення безпечного спуску з орбіти важких об'єктів, на зразок великих роботів, пілотованих космічних кораблів, житлових модулів, промислових блоків. У рамках проекту пройдуть масштабні випробування надувних аеродинамічних щитів, перспективних парашутів і ракетних посадкових двигунів.

Здійснити переліт до Марсу довжиною майже 500 млн км непросто, але ще складніше здійснити безпечний вхід в атмосферу і посадку на поверхню червоної планети. Навіть для невеликих марсоходів - це небезпечна процедура, що казати про важкі космічні кораблі і частини майбутнього марсіанського поселення. Фахівці NASA влучно охрестили цей етап польоту «шість хвилин жаху».

система приземлення NASA

Тест аеродинамічного щита за допомогою реактивних полозок

Протягом перших чотирьох хвилин спуску тертя об атмосферу суттєво сповільнює спускальний апарат. Але, тим не менш, він мчиться до землі занадто швидко - зі швидкістю більше 450 м/с. При цьому до зіткнення з поверхнею залишається менше 100 секунд, і необхідно розгорнути парашут, що сповільнить швидкість падіння до 90 м/с на відстані близько 90 м від поверхні. На цьому етапі потрібно використати ракетні гальмівні двигуни або надувну амортизуючу подушку.

Поки що провести дану операцію для марсіанського пілотованого корабля неможливо. Існуючі технології спуску адаптовані до земних умов і для Марсу не підходять.

У рамках нового проекту NASA буде розроблено триступінчасту схему сповільнення. Вона складається із двох міцних надувних щитів під високим тиском. Ці щити діаметром 6 і 8 м будуть гальмувати спускальний апарат, що рухатиметься на надзвукових швидкостях і знизять швидкість спуску з 3,5 М до 2 М (М — число Маха, — прим. ред.). Потім розкриється парашут діаметром 33 м, що знизить швидкість спуску до 280 км/год. Усі три пристрої стануть найбільшими у своєму роді й унікальними для апаратів, що літають на таких високих швидкостях.

У ході випробувань нову систему посадки перевірять за допомогою розгону на реактивних полозках і скидання з висоти у кілька кілометрів з макетом корисного навантаження.

Нова технологія посадки дозволить збільшити корисне навантаження марсіанських місій у 2 рази і зробить доступними для вивчення 3/4 поверхні Червоної планети. Також вона збільшить точність посадки до рівня близько 1,5 км.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru