Реклама

Нове берилієве покриття токамака JET наближає епоху термоядерного синтезу

( 6 Голосів, Всередньому: 4.67 із 5 )
Saturday, 17 September 2011

токамакНа європейському дослідному термоядерному реакторі Joint European Torus (JET) починається випробування нового покриття, яке здатне витримати температуру термоядерної реакції і має вирішальне значення для пуску токамака.

Реактор JET, розташований поблизу Оксфорда у Великобританії, є унікальною установкою для вивчення та розробки технології практичного застосування в енергетиці реакції ядерного синтезу. Це єдиний у світі токамак, що працює на тритієвому паливі, радіоактивному ізотопі водню, що складається з протону та двох нейтронів, і дейтерію, ізотопу водню , який складається з одного протону та одного нейтрону. Злиття цих двох форм водню виробляє величезну кількість енергії.

Робота проекту JET була тимчасово припинена у зв'язку з встановленням 5000 нових теплоізолюючих плиток. Нове облицювання реактора буде випробуване у Великобританії перед його застосуванням на міжнародному повномасштабному термоядерному реакторі ITER, що зараз будуються на півдні Франції.

Нове покриття реактора виготовлене з берилію, який повинен краще витримувати екстремальні умови самопідтримувальної реакції синтезу ніж композитні карбонові плитки, що використовувались до цього часу. Берилієва плитка також дозволить проводити експерименти з лазерним термоядерним синтезом, які сьогодні доступні тільки в американському центрі National Ignition Facility.

токамак

Реактор ITER буде мати висоту 29 метрів і діаметр 28 метрів

Екранування реактора від гарячої плазми є дуже складною проблемою. Використання для цієї цілі найбільш придатного по характеристиках вуглецевого волокна неможливе, оскільки тритієве паливо провокує утворення вуглеводневих сполук, роблячи вуглецеве покриття реактора радіоактивним і «всмоктуючись» у стінки реактора. Наростаюча радіоактивність реактора та втрата дорогого тритію є неприпустимими для промислової установки чи токамака ITER, що буде підтримувати термоядерну реакцію не десятки секунд, як JET, а 10 хвилин.

JET має стандартну для токамаків конструкцію: реактор у формі бублика, всередині якого знаходиться воднева плазма, що керується потужними магнітними полями. Тиск магнітного поля та нагрівання змушують ядра водню зливатися у гелій, вивільняючи енергію та нейтрони.

Вкладання нового берилієвого покриття на токамаці JET тривало близько 15 місяців. Настільки тривалий термін робіт пов'язаний насамперед із тим, що корпус реактора радіоактивний внаслідок нейтронного бомбардування, тому основну частину роботи довелося здійснювати за допомогою дистанційно керованих маніпуляторів.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru