Реклама

Проект ELI - найпотужніші у світі лазери побудують у Чехії та Румунії

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Saturday, 27 October 2012

проект ELIЄвропейський союз витратить близько 700 мільйонів євро ($900 мільйонів) на створення найпотужнішого лазера у світі. Ця технологія дозволить знищувати ядерні відходи і прокладе шлях до нових форм лікування раку.

Проект за назвою Extreme Light Infrastructure (ELI) отримав грошові кошти на створення двох лазерів, у Чеській республіці та Румунії, як повідомила Ширін Вілер, яка представляє Європейську комісію з регіональної політики. Третій дослідницький центр згодом буде розташований в Угорщині.

Ці лазери у 10 разів могутніші за всі, коли-небудь побудовані, і зможуть створювати субатомні частки у вакуумі, відтворюючи процеси, що відбувалися при народженні Всесвіту. В результаті, потужність світлових променів можна буде використовувати для знезаражування ядерних відходів від радіоактивності всього за кілька секунд, а також для видалення ракових пухлин, як повідомив румунський координатор проекту, Нікола-Віктор Замфір.

"У природі не зустрічаються феномени з такою величезною потужністю, якою буде володіти цей лазер", - говорить Замфір. "Ми очікуємо одержати перші результати наших досліджень через один-два роки після запуску нашого центру".

Мегурельський дослідницький центр, де буде розташовуватися румунський лазер, буде споживати близько 10 мегават енергії. Більша частина енергії буде добуватися за допомогою геотермальних теплових насосів, встановлених на тому ж місці, де буде запущений лазер у 2017 році.

Це дослідження буде засноване на тих же принципах, що і ракова радіотерапія за назвою адронотерапія, що дозволяє видаляти глибоко вкорінені пухлини, зменшуючи ризик появи нових пухлин.

"Технологія лікування вже існує, але вимагає дорогих і габаритних прискорювачів", - говорить Замфір. "Якщо виявиться можливим використовувати цей тип лазерів, то він може стати більш дешевою альтернативою з розвитком технологій і здешевленням лазерів".

Ця лазерна технологія може бути використана для зменшення кількості часу, необхідного на позбавлення ядерних відходів від радіоактивності, з кількох тисяч років до кількох секунд. Це позбавить від необхідності в будівництві підземних сховищ, де відходи утримуються протягом сторіч.

ЄС базує проект у східноєвропейських країнах, для підтримки науки у країнах колишнього комуністичного блоку.

Наступним після цього проекту піде створення ще більш потужного лазера, який буде розташовуватися в одній із цих трьох країн або в Об’єднаному Королівстві. Він буде називатися ELI-Ultra High Field Facility, а його енергія буде сягати 200 петават, що у 100 000 разів перевищує потужність світової електромережі.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: globalscience.ru