Реклама

Фізики розробили концепцію лазера, що живиться від власного тепла

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 15 November 2012

лазер, що живиться власним тепломУ пошуках шляхів відведення тепла, що виділяється при роботі напівпровідникових лазерів, фізики-теоретики університету Інсбрука (Швейцарія) наштовхнулися на досить оригінальне вирішення проблеми. Замість того, щоб придушувати цей ефект вони пропонують, модифікуючи особливим способом товщину напівпровідникових шарів, обернути його назад і використовувати для живлення лазера.

Як пояснюється у статті, нещодавно опублікованій у Physical Review Letters, головною умовою досягнення такого результату є просторовий поділ холодних і гарячих зон у лазері. Електрони збуджуються у гарячій області і тунелюються у холодну, де випромінюють фотони. Це ініціює циклічний процес, при якому у проміжках між випущенням фотонів лазер поглинає фонони і охолоджується.

Розвиваючи далі цю думку, вчені прийшли до ідеї самодостатнього лазера, здатного функціонувати практично без зовнішнього живлення - підсилюючи світло за рахунок енергії фононів.

лазер, що живиться власним теплом

Вчені визнають, що втілити цю концепцію в експериментальному пристрої досить непросто, але застосувати сам принцип для внутрішнього охолодження сучасних квантових каскадних лазерів, є цілком можливим. Крім того, його можна використовувати для боротьби з нагріванням і інших мікроелектронних пристроїв.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: ko.com.ua