Реклама

Мікрохолодильники для процесорів на основі термоелектричних плівок

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 30 January 2009

Thermoelectric_CoolerПроблема охолодження мікросхем, що виділяють усе більше тепла в міру нарощування обчислювальних потужностей, продовжує непокоїти не тільки ентузіастів розгону процесорів, але й найкрупніших виробників. AMD продемонструвала свій процесор Phenom II, розігнаний до частоти 6,5 ГГц із охолодженням на рідкому азоті, а компанія Intel разом з міжнародною дослідницькою організацією RTI International і Арізонським державним університетом веде роботу над плівковими мікрохолодильниками.

Очолює роботу із охолодження мікросхем за допомогою термоелектричних плівок Рама Венкатасубраманіян (Dr. Rama Venkatasubramanian). Вже зараз дослідні зразки мікрохолодильників, виготовлені з телуриду стибію та телуриду вісмуту, забезпечують зниження температури процесора на 15° Цельсія. Плівка товщиною близько 10 мікронів працює як термоелектричний насос, перетворюючи тепло, що відводиться, в електрику. Надалі дослідники планують довести ефективність охолодження до 40° Цельсія за рахунок використання нових видів припою з підвищеної теплопровідністю, а також за рахунок вуглецевих нанотрубок, що дуже добре проводять тепло й можуть стати хорошим інструментом для відводу тепла від нагрітої кремнієвої частини процесора до термоелектричної плівки.

Венкатасубраманіян, як співавтор статті в журналі Nature Nanotechnology, присвяченої термоелектричному охолодженню, підкреслює, що нові мікрохолодильники не можуть стати додатковим джерелом живлення - це порушило б другий закон термодинаміки. Чим більше тепла проходить через термоелектричний холодильник, тим менше електроенергії він може виробляти. Проте, дослідні зразки мікрохолодильників вирізняються досить високою ефективністю - вони споживають усього 2-3 Вт потужності, причому працюють тільки коли охолодження дійсно потрібно. За словами розробників, термоелектричні холодильники не замінять собою традиційні радіатори й вентилятори, але можуть стати цінним доповненням до вже наявних систем охолодження.

Розробка технології охолодження за допомогою термоелектричних плівок ведеться з використанням грантів агентства DARPA, а за розробку комерційної реалізації взялася компанія Nextreme Thermal Solutions, створена на основі ресурсів RTI International. До речі, технічним директором цієї компанії є той самий Венкатасубраманіян.

 

 

За матеріалами: soft.mail.ru