Реклама

Крізь оптоволокно вперше вдалось передати "закручене" світло

( 10 Голосів, Всередньому: 4.60 із 5 )
Friday, 05 July 2013

закручене світлоВперше в історії інформаційних технологій промені "закрученого" світла використали для передачі даних крізь оптичне волокно. Групі дослідників з Бостонського університету та університету Південної Каліфорнії вдалося реалізувати передачу даних зі швидкістю 1,6 терабіта за секунду крізь оптоволоконний кабель довжиною в один кілометр. Ця ж сама група вчених влітку минулого року, використовуючи метод "закручування" світла, отримала швидкість передачі даних на відкритому повітрі у 2,56 терабіта за секунду, а останнє досягнення є першим разом, коли метод "закручування" використовувався для передачі даних крізь оптичне волокно.

Під терміном "закручування" мається на увазі те, що фотони світла мають квантову характеристику, яка називається орбітальним кутовим моментом (orbital angular momentum, OAM). У фотонів, що володіють таким моментом, електричне і магнітне поле закручене як штопор, а не коливається в одній площині і напрямку, як у традиційній електромагнітній хвилі. Теоретично, фотони можуть мати практично необмежену кількість значень орбітального кутового моменту, а крізь єдине оптичне волокно може одночасно проходити безліч променів світла, які різняться значенням кутового моменту фотонів. Ця особливість і використовується для передачі великої кількості даних крізь єдиний оптоволоконний кабель.

Технології "закручування" працюють не лише з електромагнітними хвилями оптичного діапазону. Дослідникам з Італії та Швеції вдалося використати подібну технологію із радіохвилями, реалізувавши передачу інформації за допомогою "закручених" радіохвиль на більш ніж 400 метрів.

До останнього часу використовувати технологію "закрученого" світла в оптичному волокні було просто неможливо внаслідок заломлення і спотворення світла у його середовищі. Але, новий тип оптичного волокна, розроблений Сіддхартом Рамачандраном (Siddharth Ramachandran), професором із Бостонського університету, дозволяє передавати без спотворень промені "закрученого" світла на досить великі відстані.

"Протягом кількох десятиліть люди використовують оптичне волокно для передачі інформації. Але передача завжди здійснювалася лише за рахунок використання стандартних видів модуляції, використання OAM-модульованих променів було неможливе внаслідок їх нестабільності у середовищі оптичного волокна" - розповідає професор Рамачандрен, - "Ми розробили новий тип оптичного волокна, у якому OAM-промені поширюються з високою стабільністю. Це може використовуватись у багатьох областях науки і техніки, у першу чергу, для збільшення пропускної здатності оптичних комунікаційних каналів".

До останнього часу пропускна здатність оптичних комунікаційних каналів збільшувалася за рахунок передачі інформації за допомогою променів світла різної довжини хвилі, але зараз ця технологія наблизилася практично до своєї теоретичної межі. Використання OAM-променів дозволить розширювати ширину смуги пропускання колишніми темпами ще досить довгий час.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org