Реклама

Створено перший повністю біорозкладний білковий транзистор

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 13 March 2012

biotranzystorГрупа вчених за допомогою передових методів із різних галузей науки створила транзистор на основі білків, які є присутніми в організмі людини. За розрахунками розробників із Тель-Авівського університету, нова технологія може стати основою для різних гнучких електронних нанопристроїв, що володіють здатністю до біорозкладу.

Одна із проблем використання кремнію як напівпровідника полягає у тому, що кремнієвий транзистор повинен створюватись «зверху вниз». Виробники беруть лист кремнію і фактично «вирізають» з нього мікрочип.

Цей метод обмежує можливості транзисторів, особливо у плані мініатюризації та гнучкості. Таким чином, кремній стрімко застаріває, до того ж, переробка електроніки, яка вийшла із вжитку, коштує недешево і забруднює навколишнє середовище.

Вчені використали останні досягнення хімії і біології для створення ідеального транзистора. Вони вивчали різні комбінації протеїнів крові, молока і слизу з метою створення молекул, що самоорганізуються, формуючи напівпровідникові плівки на нанорівні. У випадку з білками крові, наприклад, вдалося одержати плівки товщиною близько 4 нанометрів, що у 4,5 рази тонше, ніж при використанні сучасних кремнієвих технологій.

За допомогою білків трьох різних видів можна створити повноцінну електронну схему, що володіє унікальними можливостями. Наприклад, білок крові має здатність поглинати кисень, що дозволяє виробляти напівпровідники з певних хімічних речовин.

У свою чергу, молочні протеїни утворюють волокна, що формують структуру транзисторів, у той час як білки слизової оболонки мають здатність утримувати червоний, зелений і синій флуоресцентні барвники. У такий спосіб схема може випромінювати біле світло, необхідне для передової оптики.

У цілому, природні особливості кожного білка дають дослідникам можливість керувати властивостями органічного транзистора: змінювати провідність, пам'ять, флуоресценцію і т.д.

Транзистори на основі білків можуть вчинити прорив в електроніці. Вони ідеально підходять для невеликих гнучких пристроїв, оскільки на відміну від кремнію не ламаються. Це дозволить почати випуск нового покоління гнучких екранів, мобільних телефонів, біосенсорів, мікропроцесорів і т.д. При цьому дана електроніка буде біорозкладною і не нанесе шкоди навколишньому середовищу.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru