Реклама

Мініатюрна турбіна використовує рух крові для виробництва електроенергії

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 25 May 2011

turbina_krovВ наш час вчені та інженери винаходять усе більше способів одержання енергії з найрізноманітніших джерел, здатних віддати надлишки своєї енергії. Океанські хвилі, сонце, вітер, автомобілі на дорогах і навіть люди, що неквапливо пересуваються по тротуарах - все це стає джерелом екологічно чистої енергії. Швейцарські дослідники звернули свою увагу ще до одного малопотужного джерела енергії - кровотоку в людському тілі. Використовуючи мініатюрну турбінку, встановлювану в кровоносній судині, дослідники планують одержувати мікровати енергії, чого достатньо для постачання енергією ряду імплантованих медичних електронних пристроїв.

Вживлені медичні пристрої, такі як датчики артеріального тиску, вимірювачі рівня глюкози, нейростимулятори та пристрої введення лікарських препаратів для своєї роботи вимагають дуже маленьку кількість енергії. Зараз, ця енергія постачається з малогабаритних батарейок або акумуляторів, але так чи інакше, всі імплантовані пристрої повинні встановлюватися в легкодоступних місцях організму, що дозволяє здійснювати періодичну заміну елементів живлення. Енергетична незалежність пристроїв від елементів живлення дозволить встановлювати їх у місцях, найбільш сприятливих і придатних для виконуваних ними функцій.

Дослідники Бернського університету прикладних наук (Bern University of Applied Sciences) розробили три різновиди мініатюрних турбін-електрогенераторів. Ці турбінки були встановлені в порожнині труби, що імітувала грудну артерію - кровоносна судина, шириною в кілька міліметрів. Виявилося, що тільки одна конструкція турбіни була ефективною, вона змогла виробити 800 мікроват енергії, чого цілком достатньо для приведення в дію сучасних мініатюрних медичних пристроїв.

Вчені побоюються, що такі турбіни, встановлені в кровотоці, можуть стати причиною утворення згустків крові. Кров, проходячи крізь місця "з турбуленцією" має тенденцію згущуватись. Якщо завихрення потоку, викликувані турбіною, стануть причиною утворення згустків крові, то впровадження таких турбін може стати смертельно небезпечним для пацієнта заходом.

Беручи до уваги потенційну небезпеку такої ідеї, дослідники збираються присвятити ще якийсь час додатковим дослідженням і доробці конструкції турбіни. Слід зазначити, що ідея такої турбіни вже була раніше використана при розробці мініатюрного автоматичного медичного робота. Але, судячи з усього, в медицині більший пріоритет будуть мати інші джерела енергії, такі як п'єзоелектричні генератори, що виробляють енергію від скорочення м'язів або термоелектричні генератори, що використовують різниці температур у межах людського тіла.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org