Реклама

Створено мініатюрний двигун для медичних мікророботів

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 24 January 2009

microbotПротягом багатьох років хірургічні інструменти зменшувалися в розмірах, як того вимагала техніка проведення мінімально інвазивних хірургічних втручань. Вчені створили новий мікроскопічний механічний двигун для хірургічних роботів, досить маленьких, щоб вільно пересуватися по тілу.

Загалом, катетерна трубка в кровоносній судині пацієнта може зробити безліч хірургічних дій менш інвазивними, ніж традиційні методи хірургії, але деякі артерії є занадто малими для катетерів.

Інженери з австралійського Університету Монаш (University of Monash in Victoria, Australia) побудували двигун для мікроробота, що, на їхню думку, міг бvsksи використовуватися, щоб дістатися до більш вузьких "протоків" кровоносної системи, таких як артерії в мозку чи сітківці ока. >Новий двигун, розміром у 250 мікрометрів (четвертина міліметра), назвали "Proteus" на честь підводного човна, що пройшов через кровотік вченого з фільму 1966 року "Фантастична подорож" ("Fantastic Voyage"). Пристрій приводиться в дію спеціальним п'єзоелектричним елементом, що вібрує під дією електрики. Спіральний стрижень поглинає коливання й перетворює їх в обертові рухи, які крутять мініатюрну кулю з нержавіючої сталі.

П'єзоелектрика зазвичай знаходиться у кварцових годинниках і газових печах. Вона ґрунтується на здатності деяких матеріалів виробляти електричний потенціал у відповідь на механічне збудження. За словами вчених, кульку можна використовувати для обертання хвоста із частотою більше тисячі обертів за секунду (подібним чином рухається джгутик сперматозоїда). Продуктивність двигуна вимірялася за допомогою високошвидкісної відеозйомки. Дослідники підрахували, що новий двигун досить потужний для того, щоб переміщати мікроробота по артерії в напрямку кровотоку на швидкості приблизно 6 сантиметрів у секунду.

Однак реальні випробування подібної технології навіть на тваринах перебувають все ще в досить віддаленій перспективі. Необхідно створити джерела живлення відповідних розмірів, продумати систему взаємодії двигуна з мікророботом і т.д.