Реклама

Надра Землі досі розігріває "первісний жар"

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 18 July 2011

надра ЗемліЗемля сформувалася більше 4,5 млрд років тому, але дотепер не охолонула. Дослідження, проведене Ітару Сімідзу з Університету Тохоку (Японія) і його колегами, показало, що тільки половина внутрішнього тепла планети є результатом природної радіоактивності. Усе інше - це «первісний жар», який залишився з тих часів, коли гарячий газ, пил та інше вперше з'єдналися в нашу Землю.

Дослідники оцінили кількість радіогенного тепла за допомогою геонейтрино. Ця теплота - результат розпаду радіоактивних елементів (в основному урану та торію). У період з березня 2002 по листопад 2009 року датчики, встановлені в глибині гори Ікенояма біля міста Каміока, зареєстрували 841 нейтрино. Приблизно 485 з них були вироблені ядерними реакторами та радіоактивними відходами. Ще 245 були результатом взаємодії космічного випромінювання з молекулами газу в атмосфері. Тільки 111 нейтрино були пов'язані вченими із природною радіоактивністю Землі. (Інший метод аналізу дав цифру дещо меншу - 106.)

Вчені підрахували, що щосекунди крізь кожний квадратний сантиметр земної поверхні проходить близько 4,3 млн частинок, породжених розпадом урану-238 і торія-232. У результаті генерується приблизно 20 тВт тепла. Попередні дослідження показали, що розпад калію-40 (японські датчики його не вимірювали) дає ще 4 тВт. Все разом складає близько 54% теплоти, яка проходить крізь поверхню Землі.

Попередні оцінки радіогенного тепла в цілому узгоджуються з цим показником. Але вони були засновані на аналізі хімічного складу метеоритів: вважається, що останні містять приблизно ту ж пропорцію елементів, що й газопилова хмара, з якої утворилась Сонячна система. Прямі вимірювання Землі дотепер не проводилися.

Оскільки швидкість радіоактивного розпаду відома, можна обчислити, скільки теплоти втратила планета в минулому і як впливала на цей процес тектоніка плит.

Сьогодні Земля охолоджується приблизно на 100оC кожний мільярд років. Останні промені вмираючого Сонця освітять тектонічно мертву планету, континенти якої давно застигли на одному місці.

Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Geoscience.

 

 

За матеріалами: science.compulenta.ru