Реклама

Масу бозона Гіггса оцінили за допомогою реліктового випромінювання

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Friday, 28 October 2011

реліктове випромінюванняФізики з Німеччини та Росії розрахували приблизні межі маси бозона Гіггса за допомогою зібраних протягом 9 років космологічних даних. 

У 2008 році фізики висловили гіпотезу, що зв'язує Стандартну Модель і інфляційну модель Всесвіту. На їхню думку, інфляція - прискорене розширення космосу на ранніх етапах розвитку - могла бути викликана бозоном Гіггса. Як наслідок, квантові ефекти, що випливають із цього взаємозв'язку (при деяких додаткових припущеннях), повинні були вплинути на реліктове випромінювання.

Виявляється, наприклад, що маса бозона пов'язана з амплітудою спектра на довжині хвилі у 500 мегапарсек і його (спектра) червоним нахилом. Використовуючи дані, зібрані апаратом WMAP у період з 2001 по 2010 роки, і цей взаємозв'язок вчені змогли визначити що маса бозона Гіггса повинна лежати у межі від 136 до 185 гігаелектронвольт. Відповідно до емпіричних даних, маса бозона нижче 145 гігаелектронвольт.

"Відкриття бозона Гіггса у вищевказаному інтервалі мас послужило б підтвердженням сучасної теорії походження раннього Всесвіту і її зв'язку зі структурою матерії на найбільш фундаментальному мікроскопічному рівні", - розповідає один з учасників роботи, Андрій Барвінський.

Відзначається, що ще Андрій Сахаров пропонував використовувати космологічні дані для вивчення мікросвіту як заміну чисто настільним експериментам. Ця ідея отримала назву "програми космомікрофізики".

У вересні 2011 року представник колаборації, що працює з детектором CMS, Гуїдо Тонеллі пообіцяв знайти бозон Гіггса на Великому адронному колайдері до кінця 2011 року. Найпотужніший прискорювач елементарних частинок у світі будувався, нагадаємо, саме для виявлення цієї частинки. Даний бозон відповідальний за наявність в об'єктів мікросвіту маси.

 

 

За матеріалами: lenta.ru