Реклама

Морські шляхи крізь Антарктиду можуть з'явитись вже через 1000 років

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Sunday, 06 November 2011

антарктидаВнаслідок того що лід Антарктиди продовжує танути, у майбутньому на заході континенту можуть з'явитися морські шляхи. До такого висновку прийшли фахівці Британської служби вивчення Антарктики, які з'ясували, де судноплавання було теоретично можливе у сиву давнину, коли у регіоні було не так холодно.

Без крижаної шапки більшість західних частин Антарктиди виявиться нижче рівня моря. Коли на Землі було тепліше, континент міг втратити достатню кількість льоду, у результаті величезні області льодовикового щита, ймовірно, стали досить тонкими і плавучими. Морська вода проникнула під лід і створила вузькі канали, які проходили між скелями, що зберегли крижані шапки.

За словами Девіда Вогана (David Vaughan), ці шляхи можна було б побачити з повітря. Дослідники за допомогою радара виміряли глибину залягання підлідних скель і товщину льодовикового щита на них. На підставі отриманих даних вони визначили, які ділянки стануть досить тонкими і від’єднаються від підлідних скель. Вчені визначили ряд судноплавних маршрутів, які з'являться у результаті змін.

Антарктида морські шляхи канали

Для підтвердження доказів теорії Воган із колегами провів спостереження над мохуватками - безхребетними тваринами, які об'єднуються у величезні колонії та ведуть малорухомий спосіб життя. Колонії по обидва боки Антарктичного півострова мають між собою багато спільного, незважаючи на поділяючі їхні тисячі кілометрів. Це дозволяє припустити, що колись у районі півострова (який міг бути островом) знаходилась водна артерія, що з'єднувала його сторони.

За словами вчених, по мохуватках важко з'ясувати, коли шляхи відкривалися востаннє. Генетичні тести допоможуть визначити дату, а також передбачити, коли західна частина континенту стане судноплавною. Проте, незважаючи на стрімкі темпи танення льодовиків, навіть найбільш легкодоступні маршрути з'являться не раніше, ніж через 900 років, вважають дослідники.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: newscientist.com