Реклама

Абсорбент із вуглецевих нанотрубок поглинає більше 99% випромінювання

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 11 November 2011

абсолютно чорний абсорбентІнженери NASA створили матеріал, що поглинає більше 99% світла в ультрафіолетовому, видимому, інфрачервоному і далекому інфрачервоному діапазонах випромінювання. Цей матеріал може відкрити нові горизонти у розвитку космічної техніки.

«Наш матеріал поглинає від 10 до 100 разів більше випромінювання, ніж існуючі аналоги, – стверджує провідний розробник із Центру космічних польотів Годдарда Джон Акопян. - Інші добивалися майже ідеальних результатів головним чином в ультрафіолетовому та видимому спектрі, а наш матеріал показує такий же результат у широкій смузі довжин хвиль, від ультрафіолетового до далекого інфрачервоного. Більше ніхто поки не зміг такого домогтися».

Отриманий матеріал являє собою тонкий шар вуглецевих нанотрубок, що вертикально стоять на підкладці, яка може виготовлятися з різних матеріалів. Інженери успішно випробували підкладки з кремнію, нітриду кремнію, титану і нержавіючої сталі - матеріалів, які застосовуються у космічних наукових інструментах.

Для вирощування нанотрубок технологи наносять шар каталізатора із заліза на підкладку. Після цього заготівка поміщається у піч і нагрівається до 750 градусів Цельсія у присутності вуглецевмісних газів.

абсолютно чорний абсорбентСтруктура нового абсолютно чорного матеріалу

Отриманий матеріал особливо необхідний вченим у космічних спостереженнях, які вимагають реєстрації хвиль у різних діапазонах. При таких спостереженнях необхідно гасити будь-які відблиски від самої апаратури, які можуть вплинути на результати. Дрібні проміжки між нанотрубками вловлюють і поглинають відбите випромінювання, даючи вченим можливість виміряти тільки світло, що йде від космічних об'єктів.

Матеріал, що поглинає близько 99% світла, сприймається як абсолютно чорний. В інструментах, які вловлюють інфрачервоне випромінювання, він буде відігравати роль тепловідводу, запобігаючи реєстрації приладами власного тепла.

Таким чином, багато детекторів, інших інструментів, що вловлюють слабкі випромінювання у зазначених спектрах, можна зробити більш чутливими. Не тільки астрономи зможуть виявити слабке світло від невідомих зірок чи екзопланет, але й вчені, що вивчають Землю, одержать більш досконалі прилади.

Зараз внутрішні частини приладів покривають чорною фарбою, щоб запобігти відбиттям, але вона затримує лише близько 90% світла. Крім того, за словами вченого Еда Уоллака, фарба перестає бути чорною при наднизьких температурах - вона стає злегка блискучою.

«Ми знали, що одержимо абсорбент, але не припускали, що він буде поглинати світло у такому широкому діапазоні. Ми були трохи здивовані результатами», - коментує розробку інженер Мануель Кіхада.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru