Реклама

Нанокристалічна целюлоза може витіснити пластик вже у близькому майбутньому

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 25 August 2012

нанокристалічна целюлозаНайбільш сенсаційний новий матеріал може похвалитись легкістю, міцністю, і плюс до цього проводить електрику. І, як не дивно, він відомий вже давно.

Нанокристалічна целюлоза, що є продуктом переробки деревної маси, одержала популярність як новітній чудо-матеріал. Компанія Pioneer Electronics з Японії, застосовує його у виробництві нового покоління гнучких електронних дисплеїв, а IBM у виробництві комп'ютерних компонентів. Навіть армія США застосовує його у створенні легких бронежилетів і бронескла.

Перша фабрика по виробництву нанокристалічної целюлози (НКЦ) відкрилася у США 26 липня цього року у Медісоні. За оцінкою Національного наукового фонду США, ця індустрія до 2020 року досягне розмаху у 600 мільярдів доларів.

Так у чому ж переваги цього матеріалу? Він не лише прозорий, але і має шестиразову міцність на розрив у порівнянні з нержавіючою сталлю, завдяки щільно упакованим голкоподібним мікроскопічним кристалам. Більше того, він неймовірно дешевий.

"Це природна, поновлювана версія вуглецевих нанотрубок, за малу частку їхньої ціни", - гооврить Джеф Янгблад із NanoForestry Institute.

Фабрика вартістю у $1,7 мільйонів, якою володіє Лісове управління США, буде виробляти два типи НКЦ: кристалічну та волоконну.

Нанокристалічна целюлоза під електронним мікроскопом (зобр. Journal of Materials Chemistry)

Виробництво НКЦ починається з очищеного дерева, з якого вилучені такі компоненти як лігнін і геміцелюлоза. Отриманий матеріал перемелюють в однорідну масу і гідролізують для видалення домішок, після чого формуються у вигляді кристалів у густу пасту, що може бути нанесена на поверхні або перероблена у склопряжу, яка утворює нановолокна. Вони володіють твердістю, щільністю і міцністю, і можуть приймати різні форми та розміри. Після ліофілізації (охолодження та висушування), цей матеріал стає прекрасним та легким абсорбентом і ізолятором.

"Краса вихідного матеріалу у тому, що його багато і його не потрібно штучно виробляти", - говорить Янглбад. "Нам навіть не потрібно використовувати цілі дерева: довжина наноцелюлози всього 2 нанометри. При необхідності, ми можемо використовувати тріски та гілки чи навіть тирсу. Ми перетворюємо відходи у золото".

Набагато більша фабрика по виробництву цього матеріалу була відкрита у листопаді 2011 року у Монтреалі (Канада). Вона виробляє тонну НЦК за день.

Теодор Уегнер, заступник директора фабрики у США, заявив, що вони будуть продавати НКЦ за ціною всього у кілька доларів за кілограм вже через кілька років. За його словами, розкриття потенціалу цього матеріалу стало можливим тільки завдяки таким технологіям як скануючі електронні мікроскопи, що з'явився близько десяти років тому.

НКЦ замінить металеві та пластикові деталі автомобілів і може витиснути з ринку неорганічний пластик вже в найближчому майбутньому.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: globalscience.ru