Реклама

Найбільша істота на планеті

( 17 Голосів, Всередньому: 3.71 із 5 )
Thursday, 26 March 2009

armillariaЯкщо ви попросите людей назвати найбільшу істоту, що живе на Землі, то напевно почуєте у відповідь, що це синій кит. Деякі навіть стверджують, що він є найбільшою істотою, що коли-небудь жила на нашій планеті. У кожному випадку, праві вони лише частково. Синій кит - найбільша тварина, але аж ніяк не найбільша істота.


Фактично найбільшою істотою на планеті є … гриб. А на додаток до цього варто згадати ще й той факт, що йому вже декілька тисяч років.

Гриби - дивні створіння природи. Вони відрізняються від тварин фізіологією та відсутністю можливості самостійного пересування, а від рослин тим, що не можуть використовувати вуглекислий газ і сонячне світло як джерела енергії та вуглецю. До того ж в грибах звичайно присутній хітин, який можна знайти в безхребетних.

Що ще цікавіше - з генетичної точки зору грибок, що росте на забутій у коморі парі взуття, ближче до людей, ніж дерева.
На сьогоднішній день відомо близько 100 000 видів грибів, деякі з яких приносять чималу користь людству. Згадати хоча б пеніцилін і антибіотики. Крім того, люди вживають гриби в їжу та використовують їх при готуванні соусів і напоїв (дріжджі теж відносяться до грибів).

Більшість грибів росте у вигляді спільності клітин, що збираються в нитки під назвою «гіфи» (нитки грибниць). Коли гіфа проростає в рослину, вона здатна розвити тиск до 800 тонн на квадратний метр. І ті ж гіфи відіграють роль роту та шлунку грибів. Гіфи випускають ензими, які розкладають потенційну їжу на складові та потім поглинають поживні речовини. По суті, гриби ростуть всередині своєї їжі, що поступово поглинається.

Коли ви зрізаєте гриб над землею, під ним залишається ще ціла грибниця. І ось тут варто повернутися до найбільшого гриба в світі. Це гриб, вид якого називається Amillaria.

Вперше про ці гриби-гіганти стало відомо широкій публіці 2 квітня 1992 року, коли один із них виявився на першій шпальті «New York Times». Переплетіння наземних грибів і підземних гіфів покривало 15 гектарів і було єдиним цілим, що було доведено за допомогою різних тестів.

18 травня того ж року був виявлений ще більший гриб того ж виду. Він займав територію близько 6 квадратних кілометрів. Але й він не є рекордсменом.

Найбільший гриб, відомий на сьогоднішній день, був відкритий у серпні 2000 року й належить до того ж виду Amillaria. На поверхні ознаками гриба можна вважати тільки загиблі дерева та дрібні опеньки. Інше - під землею. Одна ця істота займає близько 9 квадратних кілометрів у Національному Лісі Мальхео на північному сході Орегону (США), а його вік оцінюється в 2400 років.

Чому ж учені вирішили, що це єдиний організм, а не просто група грибів, що ростуть поруч? На користь цього говорять ті факти, що всі його частини пов'язані та у всіх них та сама ДНК.

Всі три гігантські гриби були знайдені випадково, так що наступного разу при поході в ліс за грибами придивляйтесь уважніше, можливо, у вас під ногами лежить ще один древній гігант.

 

За матеріалами: iscience.ru