Реклама

Мікроорганізми підвищать ефективність видобування нафти з родовищ

( 4 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 08 August 2012

мікробна технологія добування нафтиВчені з Університету штату Орегон дослідили мікробну технологію, що підвищує віддачу нафтових шарів і робить нафтовидобуток більш екологічним.

Дослідники по-новому подивились на стару, але рідко використовувану методику підвищення ефективності видобутку нафти. Мова йде про технологію підвищення віддачі нафтових шарів за допомогою мікроорганізмів. Вона була розроблена десятки років тому, але нафтовики втратили до неї інтерес внаслідок високої вартості, суперечливих результатів і неповного розуміння процесу.

Добування нафти не таке просте, як здається. Нафтовий фонтан, знайомий по відеокадрам з місць буріння нафтових свердловин, б'є потужним струменем вгору протягом короткого часу. Потім необхідно нафту відкачувати, причому заливаючи у свердловину воду, яка витісняє нафту. На жаль, такий спосіб видобутку дуже неефективний: від третини до половини нафти залишається у родовищі, і викачати її не виходить.

Технологія підвищення віддачі нафтових шарів за допомогою спеціальних мікроорганізмів передбачає введення в свердловину розчину з мікробами. Бактерій годують дешевим цукром, кормовою патокою, що є побічним продуктом цукрового виробництва.

Вчені провели детальний аналіз цього процесу і показали, як бактерії закривають одні пори та звільняють інші, забезпечуючи безперешкодний потік нафти. Колонії бактерій заповнюють пори у породах і послабляють силу зчеплення нафти з поверхнею, як мийний засіб, що змиває жир зі сковорідки. Це дозволяє краще "промивати" родовище водою і добувати більше нафти, ніж без використання мікроорганізмів. Крім того, у такий спосіб відбувається очищення порід, що корисно для екології та може застосовуватися у забруднених нафтою районах.

Дослідження показує, що бактерії відіграють роль поверхнево-активної речовини, своєрідного "мила", що вимиває нафту. Це означає, що для підвищення ефективності освоєння родовища можна застосовувати не лише бактерії, які складно вирощувати та годувати, але і штучні поверхнево-активні речовини.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru