Реклама

Добування нафти з піску змінить світовий ринок нафти

( 4 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Saturday, 06 August 2011

бітумінозний пісокНова технологія дозволить добувати з нафтоносних пісків Канади вдвічі більше нафти за меншою ціною та з мінімальним впливом на навколишнє середовище. В результаті світовий ринок нафти може значно змінитися.

Канада багатша на поклади нафти ніж Саудівська Аравія. Розвідані запаси здатні десятиліттями забезпечувати нафтопродуктами економіку такого найбільшого споживача, як США.

Єдина причина, яка стримує розвиток добувної галузі у цій північній країні - більш висока вартість розробки родовищ. Світова ціна нафти повинна бути не нижче 50-60 доларів за барель, щоб інвестори вклалися у виробництво.

Корпорація N-Solv придумала, як подвоїти видобуток нафти з піску, зробивши її при цьому більш дешевою та менш екологічно шкідливою. На розвиток технології канадський уряд виділив 10 млн дол.

Піски містять не чисту нафту, а в основному бітуми (звідси їхня друга назва - «бітумінозні піски»). Традиційний спосіб видобутку в основному складається з викопування піску , що залягає досить неглибоко, і пропускання крізь нього нагрітої природним газом води, щоб розділити пісок та нафту. Другий метод передбачає закачування пари вглиб шару, щоб розділяти їх ще внизу.

Але енергетичні витрати на нагрівання води та шкода від викиду парникових газів такі, що викликають серйозне занепокоєння як в економістів, так і в екологів.

Процес N-Solv вимагає менше енергії, оскільки у ньому використовується природний розчинник, а не пара для звільнення нафти. Розчинник, наприклад пропан, нагрівають до невисокої температури (близько 50°С) і вводять у нафтоносний пісок.

Розчинник розкладає бітум, найважчі компоненти бітуму залишаються під землею, а більш легка нафта і сам розчинник, придатний для повторного використання, піднімаються наверх. Крім того, маса виходить менш в'язкою, ніж при традиційному підземному способі, і її можна відразу транспортувати по нафтопроводу.

бітумінозний пісок

Нафтоносні піски Атабаски (провінція Альберта, Канада)

Новий процес вимагає набагато менше енергії, отже, він значно дешевший. На думку члена ради директорів N-Solv Мюррея Сміта, ця технологія буде вигідною навіть при ціні нафти 30-40 дол. Саме зниження витрат дозволить витягти з пісків удвічі більше нафти. А зменшення викидів парникових газів оцінюється у 85%.

Ідея використовувати розчинники для видобутку нафти з піску була запропонована у 70-і роки, але не реалізована через незадовільну швидкість процесу. N-Solv вирішила цю проблему, застосовуючи горизонтальне буріння для збільшення площі контакту бітуму з розчинником та використовуючи очищений пропан (як з'ясувала компанія, домішки метану в ньому негативно впливають на процес).

У цей час N-Solv приступила до виконання пілотного проекту із видобутку 500 барелів нафти в день.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru