Реклама

Найвища температура матерії, отримана людством, занесена у Книгу рекордів Гіннеса

( 5 Голосів, Всередньому: 4.60 із 5 )
Tuesday, 26 June 2012

кварк-глюонна плазмаВчені з Брукхейвенської національної лабораторії потрапили у Книгу рекордів Гіннеса - на прискорювачі RHIC вони отримали кварк-глюонну плазму, температура якої склала 4 трильйони градусів Цельсія. Книга офіційно визнала досягнутий температурний показник найвищим.

Кварки являють собою складові частини адронів - частинок, що беруть участь у сильній взаємодії (одна із чотирьох фундаментальних взаємодій, поряд зі слабкою, електромагнітною та гравітаційною). Вони мають так звану властивість конфайнмента, суть якого полягає у тому, що взаємодія між кварками зростає (а не зменшується) зі збільшенням відстані між ними.

Внаслідок цього у вільному вигляді кварки не зустрічаються, однак, на початку після Великого Вибуху матерія існувала у вигляді кварк-глюонної плазми, стані речовини, аналогічному до звичайної плазми з іонами (їхню роль грають кварки) та електронами (їхню роль грають глюони). У Брукхейвенській національної лабораторії такого стану вдається досягти завдяки зіткненню іонів золота на близькосвітлових швидкостях.

Найгарячіша речовина була отримана ще у лютому 2010 року. Проте до останнього часу цей рекорд залишався невизнаним Книгою рекордів Гіннеса. Також, у Великому адронному колайдері у листопаді 2010 року була отримана температура у 10 трильйонів градусів, однак, офіційно ці дані не були опубліковані. Тому офіційно визнаним виявився лише результат прискорювача RHIC.

У 2005 році фізикам вдалося визначити, що кварк-глюонна плазма поводиться як ідеальна, майже повністю позбавлена тертя рідина.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru